
Загальні дані:
За період з 01.01.2022 по 23.02.2022 року на Національну гарячу лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надійшло 712 звернень (телефоном та онлайн). А з початку повномасштабної війни, тобто з 24.02.2022 по 30.04.2022 року 2320 (1481 телефоном та 839 онлайн) звернень, що у 3 рази більше ніж у мирний час.
Якщо раніше більше всього дзвінків надходило з Дніпропетровської області, м. Києва та Київської області, то тепер географія звернень дещо змінилась, найбільше дзвінків надходить з Харківської (159 звернень), Дніпропетровської (276), Донецької областей (282) та м. Києва (711). Такий розподіл звернень за регіонами можна пояснити виходячи з декількох факторів: кількість учасників програми ЗПТ в регіоні, інтенсивність бойових дій та наявність/відсутність приватних кабінетів та клінік, пацієнти яких залишились без замісного препарату, прийом ВПО та набір нових пацієнтів.
Також за статистикою чоловіки звертаються в три рази частіше, ніж жінки (ситуація під час війни залишилась незмінною). Але тут слід також враховувати, що згідно статистики, оприлюдненій Центром Громадського здоров’я, в Україні 13629 пацієнтів-чоловіків та 2492 пацієнтки ЗПТ – жінки, тобто жінок-пацієнток ЗПТ менше в 5 разів.
Якщо брати узагальнені дані й виходити з того, що 1 звернення надходить від 1 людини, то ми можемо сказати, що за період з 24 лютого по 30 квітня серед пацієнтів ЗПТ чоловіків до нас звернувся кожен 33-ій, а серед пацієнток ЗПТ до нас звернулася кожна 6-та.
Відповідна тенденція помічена нами досить давно, і вона може вказувати на перспективність залучення жінок до програми ЗПТ, на досить високу потребу саме жінок у перевіреній інформації. Також відповідні дані показують, що жінки – представниці спільноти займають активну життєву позицію.
За категоріями осіб: ситуація також залишилась майже незмінною, на першому місці – пацієнти ЗПТ, на другому СІН і на третьому члени родини.
Проблематика звернень також змінилась, раніше основні категорії звернень були: якість препарату, недостатнє дозування, переведення на самостійний прийом, питання, пов’язані з КОВІД. Тепер – контакти сайтів ЗПТ в Україні та закордоном, переведення з одного регіону до іншого, зниження дозування, переривання/припинення ЗПТ.
Також щодо кейсів (випадкам, які потребують втручання оператора) за період з 01.01.2022 по 23.02.2022 року було відкрито 37 кейсів, а в період з 24.02.2022 по 30.04.2022 було відкрито 74 кейса.
Тематика кейсів також разюче змінилась, раніше переважна кількість кейсів це: відмова у переведенні на самостійний прийом, переривання у СІЗО, відмова у забезпеченні ЗПТ у виправних центрах, відмови у корегуванні дозування (як правило, підвищенні), вилучення препарату працівниками поліції, відмова у видачі препарату через непідписання угоди з сімейним лікарем/відсутністю вакцинації КОВІД. З початком війни: відмова у транспортуванні пацієнтів, які перебувають у виправних центрах для отримання ЗПТ (через військовий час), припинення/переривання роботи сайтів ЗПТ (території активних бойових дій та окуповані території), значне зниження дозування і не повернення їх навіть після поставки препарату, відмови у прийомі ВПО пацієнтів ЗПТ, знищення теробороною препаратів, які були відібрані у пацієнтів ЗПТ.
Так, Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ допомогли учаснику програми, який потрапив до СІЗО. Чоловік зв’язався з нами та розповів, що його не возять на сайт для отримання життєво-необхідних ліків і не проводять детоксикацію, тому він вкрай погано себе почуває.
Фахівці Гарячої Лінії терміново зв’язалися з Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України і отримали пояснення, що учасника програми не можна відвозити на сайт через введений в країні воєнний стан, але детоксикація йому буде забезпечена.
Таким чином ситуація була вирішена.
Показовими є кейси, коли наші оператори «в ручному режимі» за допомогою партнерів допомагали з евакуацією пацієнтів ЗПТ та наркозалежних, також особисто зв’язувались з лікарями/головними лікарями щодо отримання ЗПТ в інших регіонах (Запорізька, Дніпропетровська, Полтавська та інші області).
Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ фіксує випадки, коли пацієнти ЗПТ примусово вивозяться на території ДНР та рф.
Так, днями ми отримали звернення від учасника програми, який мешкав у Маріуполі. Чоловік повідомив, що його примусово вивезли на територію так званої ДНР. Там у чоловіка забрали український паспорт.
Учасник програми ЗПТ залишився не лише без життєво-необхідного лікування – він почувається повністю безправним. Тому цікавився, як йому повернутися.