Як все починалось

Все розпочалося в 2004 році, коли в Україні, в рамках пілотного проекту, почали запроваджувати програму замісної підтримувальної терапії, як компонент Зменшення Шкоди та протидії інфікування ВІЛ серед споживачів ін’єкційних наркотиків.

Першими клієнтами замісної підтримувальної терапії в Україні стають 100 чоловік в Києві і Херсоні з використанням виключно препарату бупренорфін (сублингвальна таблетована форма). Вже в 2005 році ЗПТ бупренорфіном перейшов у статус постійної програми, з розширенням вже на 6 міст в Україні. Але на підставі перших нормативних актів, що її регулюють, до 2008 року, ЗПТ залишалася вкрай обмеженою і недоступною для більшості нужденних споживачів наркотиків, у зв’язку з неможливістю використовувати більш дешевий і розповсюджений в усьому світі препарат – метадон.

Програма зіткнулася з серйозним опором вищих осіб правоохоронних органів (ДБНОН, МВС України, СБУ) і суспільства, яке було негативно налаштоване з-за багатьох міфів про метадон.

У 2008 році за підтримки тодішнього Президента України Віктора Ющенка, нарешті, було дано «зелене світло» використання метадону в замісної терапії і забезпечені нормативні підстави для повноцінного розширення програми в Україні. Але, безумовно, в той період була дуже важлива підтримка всіх, хто розумів замісну терапію і позитивно сприймав цінності Зменшення Шкоди, а такими людьми виявилися перші клієнти ЗПТ в Україні та їх батьки.

Таким чином, у 2008 році, у відповідь на загальне негативне ставлення до перших спроб впровадження програм замісної підтримувальної терапії та на основі позитивного досвіду своєї сім’ї, Ірина Сухопарова, дочка якої стала однією з перших пацієнток ЗПТ в Києві і якість життя сім’ї якої докорінно змінилася після цього, заснувала Фонд «Надія та Довіра», метою якого стали підтримка батьків споживачів ін’єкційних наркотиків, а також підвищення обізнаності з питань наркотичної залежності.

Бачення

Толерантне суспільство, де кожна людина має право вільно обирати спосіб життя, усвідомлюючи наслідки, та несе відповідальність за свої дії.

Місія

—Ми розширюємо можливості ключових груп через інформаційну підтримку, мобілізацію, навчання, адвокацію та захист прав на національному та регіональному рівні.

Цінності
 • —Життя людини та її здоров’я;
 • —Права людей та їх дотримання, свобода вибору;
 • —Рівні можливості для КГ (ключових груп) в отриманні  доступу до лікування, освіти, захисту прав;
 • —Гендерна рівність та участь жінок у прийнятті рішень на різних рівнях;
 • —Клієнтоорієнтованість;
 • —Компетентність та професіоналізм;
 • —Прозорість та підзвітність клієнтам та зацікавленим особам.
Стратегічні цілі
 • Посилення потенціалу представників КГ через мобілізацію спільнот;
 • Розширення доступу  КГ до медичних, соціальних, психологічних та юридичних послуг через інформаційну підтримку та навчання;
 • Адвокація та захист прав КГ на національному та регіональному рівнях;
 • Сприяння зниженню рівня самостигматизації КГ та підвищення рівня толерантності з боку суспільства;
 • Розбудова організаційної спроможності організації.