0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

У місті Жовті Води (Дніпропетровська область) на підставі «службової необхідності» та з метою «проведення належної профілактичної роботи», поліція зробила запит на надання списку, зі всіма персональними та деякими медичними даними пацієнтів, які отримують препарати ЗПТ «більше ніж на один день».
Про цю проблему Національній Гарячій Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ стало відомо завдяки зверненню небайдужих співробітників лікувального закладу. Дуже приємно, що є люди, для яких «лікарська таємниця» та «нерозголошення діагнозу» – не просто слова, а принцип у роботі.
Ми відразу ж зв’язалися з головним лікарем закладу охорони здоров’я, з головним лікарем-наркологом області, проінформували про проблему організації-партнери, зокрема, Центр громадського здоров’я.
Реагувати на подібні випадки потрібно оперативно, оскільки  такі дії співробітників поліції є неприпустимими та незаконними. Надання даних про учасників ЗПТ можливе виключно в рамках кримінальних проваджень або згідно судового рішення. Подібне втручання правоохоронців у роботу програми, підриває довіру пацієнтів до замісної підтримувальної терапії, яка є способом лікування опіоїдної залежності з доведеною ефективністю.
Ще більше занепокоєння викликає той факт, що відповідні дії вчиняються співробітниками поліції на регулярній основі в різних регіонах України.
Листи, у яких були викладені деталі події, були відправлені до Міністерства охорони здоров’я України, до Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Наразі, ми вже отримали відповіді.
Так, у листі, який надійшов від  Міністерства охорони здоров’я, зазначено, що «до Центру громадського здоров’я надходять звернення щодо втручання співробітників правоохоронних органів в регіонах в роботу програми ЗПТ із вимогами надання конфіденційної інформації щодо пацієнтів, які проходять лікування в програмі ЗПТ. Так, у зверненні Жовтоводського ВП ГУНП в Дніпропетровській області … до одного із закладів охорони здоров’я було надано запит на отримання конфіденційної інформації про пацієнтів ЗПТ, включаючи їх ПІБ, адреси проживання, дату народження, що є порушенням законодавства про конфіденційність інформації та захист персональних даних, а також галузевих стандартів надання медичної допомоги».
Від Міністерства внутрішніх справ очікується, що співробітники Національної поліції будуть поінформовані про важливість програми ЗПТ та послуг з профілактики ВІЛ. Відповідні вимоги викладені в листі, який направлений МОЗ до МВС. Цей лист є реакцією на численні запити від депутатів та звернення від громадських організацій, зокрема, й Благодійного Фонду «Надія та Довіра»
Також тема розголошення конфіденційної інформації про пацієнтів ЗПТ була порушена представниками Фонду — спіробітниками Гарячої Лінії під час засідання Міжвідомчої робочої групи МОЗ.
Показово, що у листі-відповіді МОЗ, мова йде не тільки про втручання поліції в програми ЗПТ, а й в програми зменшення шкоди для людей, які вживають наркотики, що фінансуються державним коштом.
Від Представника Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини ми отримали наступну відповідь:
«… запит відділу поліції … не містить прізвище, ім’я та по батькові, а також інші відомості, що дають змогу ідентифікувати особу, стосовно якої робиться запит, не містить належного обґрунтування правових підстав для запиту або чи була будь-яка ухвала слідчого судді, а тому запит не відповідає статті 16 Закону».
Реакцією Представника Уповноваженого Верховної Ради з прав людини на такі дії — став лист з роз’ясненнями: «на адресу Головного управління Національної поліції у Дніпропетровській області направлено лист з роз’ясненнями щодо застосування законодавства про захист персональних даних з метою недопущення аналогічних випадків відділом поліції в майбутньому, а також надати правову оцінку діям працівників відділу поліції та у разі наявності правових підстав вжити відповідних заходів».
Така відповідь ще раз підкреслює, що в цьому випадку закон – на боці пацієнтів ЗПТ та працівників лікарні, які відмовилися розголошувати дані людей, які отримують лікування.
Показово, що 18 березня Благодійний Фонд «Надія та Довіра» отримав відповідь від від ГУ Національної Поліції в Дніпропетровській області.
У ній зазначено: «Під час проведення службового розслідування було встановлено порушення службової дисципліни з боку окремих поліцейських відділення поліції №5 Кам’янського районного управління поліції ГУНП, винних притягнуто до дисциплінарної відповідальності».
Ми, зі свого боку, вдячні ГУ Національної Поліції в Дніпропетровській області за готовність проводити неупереджені службові розслідування та за надання оцінки діям співробітників районного управління.
Дуже сподіваємося, що подібні випадки більше не будуть повторюватися. Але, звертаючись до учасників програми замісної терапії, і особливо медичного персоналу, хочемо вкотре наголосити: у випадку непорозумінь з правоохоронними органами — дзвоніть на Національну Гарячу Лінію безкоштовно.
Нагадуємо, що громадські організації вже привертали увагу до проблеми втручання поліції в процес лікування, навіть виходили на акції. Зокрема, мова йде про флешмоб «Поліцейська абстиненція». Детальніше — за посиланням.
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print