
Душевний біль та пекуче відчуття сорому знайоме кожній жінці, яка живе з наркозалежністю, і наважилася на народження дитини.
Благодійний Фонд “Надія та Довіра” ще п’ять років тому проводив анкетування жінок, які живуть з наркозалежністю, і його дані шокують. Більшість респонденток стикалися з проблемами при постановці на облік при вагітності, тільки 14% вагітних наркозалежних жінок отримали повністю задовільні медичні послуги в тому разі, коли лікар знав, що пацієнтка вживає наркотичні речовини та/або має позитивний ВІЛ-статус або мають вірусний гепатит С. Взагалі не ставали на облік по вагітності 7 % жінок. Дещо краща ситуація була зі ставленням під час пологів, 38% опитаних вказали, що отримали якісне обслуговування.
Результати відповідного ставлення з боку медичного персоналу звичайно ж відображаються на подальшому ставленні жінок, які живуть з наркозалежністю, до постановки на облік з приводу вагітності та пологів.
Так, до нас на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ звернулася жінка, яка розповіла, що є пацієнткою ЗПТ та має ВІЛ-позитивний статус. Жінка розповіла, що перебуває на другому місяці вагітності, проте не хоче ставати на облік у зв’язку з вагітністю та пологами. Під час її першої вагітності медики настільки погано до неї ставилися, словесно принижували та стигматизували, що вона взагалі не бажає контактувати з медпрацівниками протягом періоду виношування дитини.
За порадою консультанта Гарячої Лінії жінка звернулася за підтримкою до фахівчині з гендеру та програм ЗПТ, яка й порадила жінці дружніх фахівців у м. Києві.
У результаті жінка стала на облік. Відповідно лікарі будуть спостерігати за станом майбутньої мами та малюка з метою найкращого забезпечення стану здоров’я.