Підготував: Канюка Ярослав Миколайович, консультант проєкту Глобального Фонду за напрямом «Спеціаліст з профілактики ВІЛ».
На запит: Благодійного Фонду «Надія та Довіра» в рамках проєкту «Підтримка Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ, розширення програм ЗПТ у м. Києві».
Донор: МБФ «Альянс громадського здоров’я» (Проект «Удосконалення каскаду лікування ВІЛ для ключових груп населення шляхом диференційованого виявлення нових випадків та залучення до лікування, нарощення потенціалу ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» та стратегічної інформації в Україні», компонент: Покращення якості та стійкості медикаментозного підтримуючого лікування в Україні. Фінансова підтримка Центрів з контролю та профілактики захворювань (CDC)
Київ -2024
Зміст
Вступ. Актуальність питання впровадження програми ЗПТ, нормативно-правове врегулювання програми та проблематика. 4
Нормативно-правова база впровадження ЗПТ у пенітенціарному секторі. 9
Стан впровадження послуг ЗПТ у пенітенціарному секторі, особливості та умови реалізації під час повномасштабної військової агресії рф проти України. 14
Розширення програми ЗПТ у 2023-2024 роках. 20
Ключові програмні пріоритети на 2024-2026 роки. 22
Мета та принципи, підходи/процедури щодо діагностики та лікування ЗПТ (маршрут пацієнта; надавачі послуг). 22
Організація діяльності мультидисциплінарної команди ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України. 35
Послуги щодо діагностики та лікування супутніх захворювань для пацієнтів ЗПТ. 37
Запровадження інформаційної системи “Моніторинг соціально значущих хвороб” у пенітенціарному секторі та покращення ключових індикаторів якості ЗПТ. 42
Координація розвитку програми на національному рівні. Установи та організації залучені до реалізації програми, включаючи проекти міжнародної технічної допомоги, пацієнтські спільноти. 43
Головні виклики та рекомендації за результатами оцінки 44
Додатки 48
Перелік використаних матеріалів. 76
Перелік умовних скорочень
АРВП – антиретровірусні препарати
АРТ – антиретровірусна терапія.
ВГ – вірусний гепатит
ВГС – вірусний гепатит С
ВК – виправні колонії.
ВООЗ – Всесвітня організація охорони здоров’я.
ГО – громадська організація, легалізована відповідно до законодавства України.
Глобальний фонд – Глобальний фонд для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
ДКВС України – Державна кримінально-виконавча служба України.
ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України – заклади охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України (фельдшерські пункти, медичні частини, міські медичні частини, лікарняні заклади).
ЗОЗ – заклад охорони здоров’я
ДКП – доконтактна профілактика
ДБ – державний бюджет
ДЕЦ ДП – «Державний експертний центр Міністерства охорони здоров’я України»
ЗОЗ – заклад охорони здоров’я
ДУ ЦГЗ МОЗ України – державна установа «Центр громадського здоров’я МОЗ України»;
ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України – заклади охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України (фельдшерські пункти, медичні частини, міські медичні частини, лікарняні заклади);
ЗПТ – замісна підтримувальна терапія;
ЗУ – Закон України
ІПСШ – інфекції, які передаються статевим шляхом
КМУ – Кабінет Міністрів України
ЛЖВ – люди, що живуть із ВІЛ.
МВ – серологічні маркери ВІЛ.
МГ – серологічні маркери гепатитів В, С.
МОЗ – Міністерство охорони здоров’я України.
МРУ – Міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства
юстиції України.
ЛЗ – лікарський засіб
ЛВНІ – люди, які вживають наркотичні засоби ін’єкційним шляхом;
МКХ-10 Міжнародна статистична класифікація хвороб та проблем, пов’язаних зі здоров’ям десятого перегляду
МОЗ України Міністерство охорони здоров’я України
МДК – мультидисциплінарна команда
Наказ МОЗ України № 200 Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 27.03.2012 року № 200 «Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів»
НУО – неурядова організація, яка працює в установі ДКВС України, відібрана за результатами конкурсу;
ПКП – постконтактна профілактика
Особа – особа, взята під варту, або засуджений з яким проводиться інформаційно-освітня робота;
ПАР – психоактивна речовина;
Перелік ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України – перелік ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, в яких проводиться комплексне лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів;
План впровадження ЗПТ – план впровадження комплексного лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України;
Програма ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України – комплексного лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів в закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України;.
ПТВ – послуги з тестування на ВІЛ
СНІД – синдром набутого імунодефіциту.
ТБ – туберкульоз
ПТАО – підтримувальна терапія агоністами опіоїдів (синонім поняття «замісна підтримувальна терапія», що використовується в чинній нормативно-правовій базі);
Сайт ЗПТ – заклади охорони здоров’я, де впроваджена ЗПТ;
СВО – синдром відміни опіоїдів;
Установи ДКВС України – слідчі ізолятори, виправні колонії, виховні колонії Державної кримінально-виконавчої служби України;
УІПГЗ БО «Український інститут політик громадського здоров’я»
ФОП Фізична особа підприємець
Філія – Філія ЦОЗ ДКВС України;
ЦОЗ ДКВС України – державна установа «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України»;
ЦПМСД – центр первинної медико-санітарної допомоги;
ЦГЗ ДУ «Центр громадського здоров’я»
УВП – установа виконання покарань.
Установи ДКВС України – слідчі ізолятори, виправні колонії, виховні
колонії Державної кримінально-виконавчої служби України
УЦСП – Громадська організація «Український центр соціального прогнозування».
ЦГЗ – Державна установа «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я
України».
ШТ – швидкі тести.
ЮНЕЙДС – Об’єднана програма Організації Об’єднаних Націй по ВІЛ/СНІД
ЦОЗ ДКВС України – Державна установа «Центр охорони здоров’я
Державної кримінально-виконавчої служби України»
Філія – Філія ЦОЗ ДКВС України
Вступ. Актуальність питання впровадження програми ЗПТ, нормативно-правове врегулювання програми та проблематика.
Упродовж 2004-2023 рр. в установах ДКВС України було проведено низку досліджень з метою визначення рівня ВІЛ-інфікування засуджених. У 2004 та 2007 роках тестування не відбувалося, засуджені повідомляли свій ВІЛ-статус, відповідаючи на запитання анкети. У 2009, 2011, 2013, 2017 і 2019 роках у виправних закладах були проведені зв’язані біоповеденкові дослідження: разом з анкетуванням засуджених проводилося тестування на ВІЛ-інфекцію. Крім дослідження 2017 р., зафіксовано тенденцію до поступового зниження рівня ВІЛ-інфікування з 15% у 2009 році до 8,0% у 2023 році. У 2009 році показник ВІЛ-інфікування засуджених в УВП становив 15%, у 2011 році – 14%, у 2013 році – 11,0%, у 2017 році – 7,6%, у 2019 році – 8,9%, у 2023 році – 7,7% (рис. 2.1.1).
За результатами інтегрованого біоповедінкового дослідження за 2019 рік серед засуджених вважають, що у колоніях засуджені вживають опіати, 20,6% опитаних; ін’єкційні стимулятори – 14,6%.
Під час проведення інтегрованого біоповедінкового дослідження, реалізованого у 2023 році Громадською організацією «Український центр соціального прогнозування», щодо визначення поширеності ВІЛ-інфекції та ризикованих поведінкових практик щодо ВІЛ серед засуджених й ефективності профілактичних і лікувальних програм в установах Державної кримінально-виконавчої служби України. Загалом за 2023 рік серед засуджених (за активної участі консультантів ГВП ГФ) було розроблено більш детальну анкету для дослідження «наркосцени».
За результатами дослідження серед 1 500 засуджених, за самодекларуванням респондентами вказано, що найбільш популярними ПАР і на волі, і в колонії є: канабіс – про це вказали 190 (24,1% з тих, хто відповів) респондентів, алкоголь – 181 (23,0%), опіоїди ін’єкційним шляхом – 121 (15,6%), стимулятори для куріння – 110 (14,3%), вуличний метадон – 104 (13,5%), препарати ЗПТ – 81 (10,7%), стимулятори ін’єкційним шляхом – 68 (8,9%), галюцогени – 23 (3,3%), ін.
Розрахункова кількість з опіоїдною залежністю: опіоїди ін’єкційним шляхом – 101 (13%), вуличний метадон – 85 (11%), препарати ЗПТ – 60 (7,9%). (таблиця 4.1.7)
(101+85+60)/1500=0,16 (16%). З загальної кількості пенітеціарного населенння станом на 01.01.2024 року 43455*0,16= 6950пацієнт, який мав досвід вживання опіоїдів в колоніїї та на волі. 15% відсотків з цієї кількості (згідно цільового значенння індикатору на 2025 рік становить близько 1040 осіб охоплених ЗПТ в установах ДКВСУ).
Розрахункові показники є орієнтовними так, як один і той самий респондент міг надати ствердну відповідь на декілька запропонованих варіантів, крім того показники стосуються саме осіб, які мали досвід вживання опіоїдів установах ДКВСУ та на волі, тобто не всі вони мають сформовану залежність від опіоїдів.
Для більш ґрунтовного та реального оцінки розрахункової кількості, потрібно забезпечити окреме дослідження по наркосцені в установах ДКВСУ, як і пропонувалося на засіданнях профільних груп при заявці на грант ГФ 2024-26 років.
Бажання і небажання стати новим учасником програм ЗПТ проявляють однакові частки респондентів – по 40 (36,0% від тих, хто відповів) респондентів відповідно; 14 (12,6%) вказали, що їм це не потрібно; 17 (15,3%) – що їм важко визначитися.
Більшість респондентів (75 (67,0%) з тих, то відповідав) не мали досвіду лікування від наркотичної залежності в УВП, а 34 (34,0%) – мали такий досвід, а 30 (26,3%) – вказали, що потребують відповідного лікування.
Програми зменшення шкоди (ЗШ), до числа, яких входить програма ЗПТ, спрямовані на запобігання поширенню ВІЛ, вірусного гепатиту С і зниження шкоди, пов’язаної із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), Управління Організації Об’єднаних Націй з наркотиків і злочинності (ЮНОДС) і Об’єднана програма ООН з ВІЛ/СНІДу (ЮНЕЙДС) рекомендують впроваджувати програми зменшення шкоди як метод профілактики у зв’язку з ВІЛ та ВГС для людей, які вживають наркотичні засоби ін’єкційним шляхом (ЛВНІ).
Спільний документ ВООЗ, ЮНЕЙДС, УНЗ ООН, Програми Розвитку ООН (ПРООН) і Міжнародної Організації Праці (МОП) «Короткий огляд політики профілактики ВІЛ, лікування і догляду у в’язницях та інших закритих установах: комплексний пакет заходів», опублікований у 2013 р., закріплює ПОШ серед найважливіших 15 інтервенцій у в’язницях, уточнюючи, що «ув’язнені, які вживають наркотики ін’єкційно, повинні мати простий і конфіденційний доступ до стерильного інструментарію, а також повинні отримувати інформацію про програми ПОШ». Рекомендації містять твердження про те, що «в країнах, де розвинене вживання ін’єкційних наркотиків, реалізації програм лікування наркозалежності, зокрема за допомогою опіоїдної замісної терапії, а також програм обміну шприців у в’язницях, повинні бути пріоритетним завданням».
Тюремне ув’язнення є поширеною і повторюваною подією для більшості людей, що вживають наркотики ін’єкційно; протягом життя в місця позбавлення волі (далі – МПВ) потрапляють від 40 до 85 % ЛВІН. Поточний або попередній досвід позбавлення волі пов’язаний із підвищеним ризиком вживання наркотиків за допомогою нестерильного інструментарію і високим ризиком інфікування ВІЛ та вірусними гепатитами серед ЛВІН. При цьому відомо, що тюремне населення динамічно розвивається завдяки постійному оновленню складу ув’язнених, тюремного персоналу і осіб, які відвідують ув’язнених в установах ДКВС України. Таким чином, значна частка ЛВІН в складі тюремного населення і «плинність ув’язнених» впливають на поширеність вірусних інфекцій як серед ув’язнених, так і серед широкого загалу.
Дублінською декларацією щодо співробітництва у боротьбі з ВІЛ/СНІДом у Європі та Середній Азії, в якій зокрема зазначено: “необхідно полегшити доступ ЛВІН до профілактики і лікування наркозалежності та програм зменшення шкоди, усіляко сприяючи широкому наданню послуг з профілактики та лікування наркозалежності та програм зменшення шкоди (зокрема обміну шприців та голок, дезінфікуючих засобів і презервативів, добровільного консультування і тестування на ВІЛ, замісної терапії, діагностики та лікування ІПСШ) у відповідності до державної політики…”.
Державною стратегією у сфері протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам на період до 2030 року затвердженої, Розпорядженням КМУ від 27 листопада 2019 року № 1415-р передбачено:
Запобігти новим випадкам інфікування ВІЛ-інфекцією, забезпечивши доступність замісної підтримувальної терапії, зокрема у місцях позбавлення волі.
Крім того відповідно до визначених цілей, до 2025 року лікуванням має бути охоплено 15% осіб, які мають залежність від опіоїдів від оціночної чисельності таких осіб, до 2030 року – 30% осіб.
На сьогодні відсоток ВІЛ-інфікованих осіб у слідчих ізоляторах та установах виконання покарань, від загальної чисельності ув’язнених, у 5-10 разів перевищує цей відсоток поза їх межами. Причиною зазначеного є, зокрема, передача хвороб ін’єкційним шляхом як наслідок багаторазового використання ув’язненими, які мають наркотичну залежність, предметів медичного призначення (шприців та голок).
Відповідно до статті 4 Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ» держава гарантує забезпечення запобігання поширенню ВІЛ-інфекції серед осіб, які вживають наркотичні засоби та психотропні речовини ін’єкційним способом, за допомогою програм реабілітації таких осіб та програм зменшення шкоди, що, серед іншого, передбачають використання замісної підтримувальної терапії для осіб, які страждають на наркотичну залежність, та створення умов для заміни використаних ін’єкційних голок і шприців на стерильні з подальшою їх утилізацією. Серед основних принципів охорони здоров’я, у відповідності до законодавства України про охорону здоров’я, є дотримання прав і свобод людини і громадянина в сфері охорони здоров’я та забезпечення пов’язаних з ними державних гарантій; рівноправність громадян, демократизм і загальнодоступність медичної допомоги та інших послуг в сфері охорони здоров’я.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (далі – ВООЗ) орієнтовно 75% осіб, що знаходяться в місцях позбавлення волі, виявляють розлади, що спричинені вживанням алкоголю та інших психоактивних речовин (далі – ПАР), а більш ніж у третини з них можливо припустити наявність опіоїдної залежності. Більшість осіб, що потрапляють в місця позбавлення волі, продовжують вживати ПАР, що зазвичай пов’язано з високим ризиком інфікування вірусом імунодефіциту людини (далі – BIЛ), гепатитами В, С, та іншими особливо небезпечними захворюваннями, які передаються парентеральним шляхом, у зв’язку з використанням загального ін’єкційного інструментарію, з його повторним використанням або з використанням загального розчину наркотику. Ув’язнені з опіоїдною залежністю, особливо в перший тиждень після звільнення, мають дуже високий ризик рецидиву, передозування й високі показники смертності з цієї причини. Згідно Закону України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ», однією з державних гарантій визначено запобігання поширенню ВІЛ-інфекції серед осіб, які вживають наркотичні засоби та психотропні речовини ін’єкційним способом, за допомогою програм реабілітації таких осіб та програм зменшення шкоди, що, серед іншого, передбачають використання замісної підтримувальної терапії (далі – ЗПТ) для осіб, які страждають на наркотичну залежність – впровадження ЗПТ в установах виконання покарань є надійним доказом виконання Державою наданих гарантій відповідно до законів.
Також слід зазначити, що ВООЗ визначено базові принципи профілактики ВІЛ – інфекції для тих, хто вживає наркотики, та одним з них є ЗПТ для осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів. Важливим принципом при організації медичної допомоги в установах Державної кримінально-виконавчої служби України (далі – ДКВС України) є дотримання Європейських пенітенціарних правил, що прийняті Комітетом Міністрів 11 січня 2006 року на 952-й зустрічі Заступників Міністрів, III частина яких наголошує: ув’язнені мусять мати доступ до медичних послуг, які існують у країні, без дискримінації за ознакою їхнього правового становища; всі необхідні медичні, хірургічні та психіатричні послуги, у тому числі наявні в цивільних установах, мусять бути надані й ув’язненим.
Нормативно-правова база впровадження ЗПТ у пенітенціарному секторі. Проблеми, які потребують врегулювання через внесення змін до нормативно-правової бази.
- Закон України «Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення»;
- Закон України «Про психіатричну допомогу»;
- Закон України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»;
- Закон України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними»;
- Закон України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ»;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 6 квітня 2016 р. № 282 «Деякі питання ліцензування господарської діяльності з культивування рослин, включених до таблиці I переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого Кабінетом Міністрів України, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до зазначеного переліку»
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 № 589 «Про затвердження Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом»;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13 травня 2013 р. № 333 «Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я» (зі змінами);
- Наказ МОЗ України від 09.11.2020 № 2555 «Про затвердження стандартів медичної допомоги “Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів”».
- Наказ МОЗ України від 27.03.2012 № 200 «Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії хворих з опіоїдною залежністю» зі змінами.
- Спільний наказ МОЗ, МВС, Мін’юст, ДСКНУ від 22.10.2012 №821/937/1549/5/156 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії».
- Міжнародна класифікація хвороб (10 перегляд). Класифікація психічних та поведінкових розладів. ВООЗ 1992, переклад 1999. Видавництво “Факт”. Київ.
- Наказ МВС України від 29.01.2018 № 52 «Вимоги до об’єктів і приміщень, призначених для здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та зберігання вилучених з незаконного обігу таких засобів і речовин».
- Наказ ЦОЗ ДКВС України від 22.10.2021 № 308-ОД «Щодо удосконалення організаційної діяльності ЦОЗ ДКВС України, пов’язаної з забезпеченням безперервності проведення замісної підтримувальної терапії».
- Наказ ЦОЗ ДКВС України від 05.07.2022 № 33-ОД «Про впровадження стандартних операційних процесів з профілактики, діагностики, лікування, догляду та підтримки засуджених та осіб, узятих під варту, з вірусом імунодефіциту людини, туберкульозом, вірусним гепатитом С та наркозалежністю».
- Наказ ЦОЗ ДКВС України від 09.08.2021 № 224-ОД «Щодо удосконалення організаційної діяльності, пов’язаної з проведенням замісної підтримувальної терапії» (зі змінами згідно з наказом ЦОЗ ДКВС України від 23.03.2024 №35-ОД-ЦА).
Проблеми нормативно-правової бази, які потребують врегулювання:
- Внесення змін до спільного наказу МОЗ, МВС, Мін’юст, ДСКНУ від 22.10.2012 №821/937/1549/5/156 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії».
- Спрощення процедури отримання дозвільної документації для функціонування сайту ЗПТ;
- Спрощення встановлення первинного діагноза опіоїдної залежності.
- Скасування морально застарілих наказів часів «каральної психіатрії»:
– Спільного наказу МОЗ, МВС, ГПУ, Мінюста № N 306/680/21/66/5 від 10.10.1997 «Про затвердження Інструкції про порядок виявлення та постановки на облік осіб, які незаконно вживають наркотичні засоби або психотропні речовини»;
– Спільного наказу МОЗ, МВС N 158/417 від 16.06.98 «Про затвердження Порядку проведення медичного огляду та медичного обстеження осіб, які зловживають наркотичними засобами або психотропними речовинами».
Першою ластівкою запровадження забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії в установах Державної кримінально-виконавчої служби України (далі – ДКВС України) стало затвердження спільного наказу Міністерства охорони здоров’я України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства юстиції України та Державної служби України з контролю по наркотикам від 22.10.2012 №821/937/1549/5/156 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії» (далі – Наказ №821). Але реалізація його на практиці стикнулася з великими труднощами:
– даний вид допомоги доступний лише для осіб залежних від опіоїдів, які перебувають в слідчих ізоляторах чи виправних центрах, мають не тільки встановлений діагноз опіоїдної залежності, але і документ про перебування на програмі ЗПТ в цивільному секторі;
– адміністрація слідчого ізолятора неохоче вивозила таких пацієнтів до сайтів ЗПТ цивільного сектору навіть за наявності законних підстав, мотивуючи відсутністю вільного транспорту, варти та паливно-мастильних матеріалів. Все закінчувалося переважно формальним вивозом декілька разів на цивільний сайт ЗПТ або взагалі взяття адміністрацією установи відмови від лікування пацієнта;
– навіть у виключних випадках регулярного вивезення (такі установи ДКВСУ, як Сумській та Миколаївській СІЗО) пацієнтам згідно вимог Наказу №821 проводилася по суті короткотривала детоксикація з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії так як вищенаведений наказ не поширювався на виправні колонії.
Тодішнє керівництво ДПтС України не виявило політичної волі для вирішення питання про запровадження програми ЗПТ в установах ДКВС України. Дія наказу Міністерства охорони здоров’я від от 27.03.2012р. №200 «Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії хворих з опіоїдною залежністю» до внесення в нього змін в 2022 році регламентувала замісну підтримувальну терапію в Державному секторі медицини виключно в кабінетах ЗПТ, що функціонували в лікувальних закладах, що відносилися до сфери управління Міністерства охорони здоров’я.
Справжнім проривом в запровадженні програм лікування з використанням замісних підтримувальних препаратів для осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів в установах ДКВС України, на виконання багатьох зобов’язань Держави перед зацікавленими міжнародними партнерами, а також в рамках чіткого слідування принципам дотримання прав людини без дискримінації за правовим становищем, стало підписання наказу Міністерством юстиції України від 26.12.2018 р. № 4092/5 «Про запровадження Пілотного проекту Комплексне лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії засуджених з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів у Державній установі «Бучанська виправна колонія (№ 85)» (далі – Пілотний проект).
Впровадження даної ініціативи Міністерства юстиції України відбулося за рахунок надання адвокаційної підтримки та матеріально-технічної допомоги з боку декількох основних партнерів, а саме:
- Міжнародної організації РАТН в рамках проекту «Заради життя», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID), якою було забезпечено:
– організація та фінансування стаді туру представників Міністерства юстиції України до Республіки Молдова та Сумської області,
– організація масованої адвокаційної компанії на всіх рівнях щодо впровадження програм комплексного лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії в установах виконання покарань;
– забезпечення технічним обладнанням (меблі, настінний обігрівач, кулер для води, жалюзі, настільна лампа, алкотестер, диспенсери) кабінету в якому реалізується лікувальна програма з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії;
– закупівля питною води, одноразових стаканчиків та пластикових ємностей, алкотестеру;
– проведення навчальних тренінгів для медичних та немедичних працівників Державної установи «Бучанська виправна колонія (№85)», Державної установи «Київський слідчий ізолятор», ЦОЗ ДКВС України, Адміністрації ДКВС України.
- МБФ «Альянс громадського здоров’я» за кошти проекту Глобального Фонду, яким було забезпечено:
– фінансування проведення ремонтних робіт приміщення амбулаторно – поліклінічного відділення Бучанської багатопрофільної лікарні №85 для реалізації програм лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії;
– закупівля рідкої форму замісного підтримувального препарату метадон, високоточних ваг, дозаторів для дозування рідкої форми замісного препарату, швидких тестів на визначення 3-х, 5-ти та 10 видів психоактивних речовин в сечі.
- Міжнародного Комітету Червоного Хреста, яким було забезпечено фінансування та проведення ремонтних робіт в приміщеннях аптеки Бучанської багатопрофільної лікарні №85.
- БО «100 відсотків життя. Київський регіон», якою було забезпечено організація проведення ремонтних робіт за рахунок фінансування всіх процедур МБФ «Альянс громадського здоров’я» в рамках проекту Глобального Фонду.
23.12.2019 перших 6 пацієнтів було включено в програму лікування та безпосередньо розпочато видачу замісного підтримувального препарату.
Спочатку до внесення змін до наказу № 200 розширення пілотного проєкту відбувалося постійне внесенням змін до наказів Міністерства юстиції України, що значно ускладнювало процес, враховуючи бюрократичні перепони.
Наприклад наказом Міністерства юстиції України від 10.11.2020 року №3910/5 «Про внесення змін до наказу Міністерства юстиції України від 26.12.2018 року №4092/5 було визначено розширення впровадження Програм ЗПТ у 7 установах Державної кримінально-виконавчої служби України, а саме:
∙ ДУ «Вільнянська виправна колонія (№ 20)»;
∙ ДУ «Надержинщинська виправна колонія (№ 65)»;
∙ ДУ «Дар’ївська виправна колонія (№ 10)»;
∙ ДУ «Північна виправна колонія (№ 90)»;
∙ ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)»;
∙ ДУ «Шепетівська виправна колонія (№98)»;
∙ ДУ «Львівська установа виконання покарань (№19)».
Після внесення змін до наказу МОЗ України від 27.03.2012 №200 «Замісна підтримувальна терапія може здійснюватися у закладах охорони здоров’я незалежно від форм власності та організаційно-правової форми діяльності…». Всі НПА розроблялися та затверджувалися на рівні ЦОЗ ДКВСУ. Було розроблені Стандартні операційні процеси для діагностики та лікування соціально-небезпечних захворювань, в тому числі для «Комплексного лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України» в 2018 році, а потім, враховуючи зміни нормативної бази та активне поширення доступу до програми ЗПТ в установах ДКВСУ, вони були оновлені у 2022 році.
Стан впровадження послуг ЗПТ у пенітенціарному секторі, особливості та умови реалізації під час повномасштабної військової агресії рф проти України.
На сайтах в ДУ «Північна виправна колонія (№90)» і в ДУ «Дар’ївська виправна колонія (№10)» 78 пацієнтів програми ЗПТ, наявних на кінець попереднього звітного періоду (01.03.2022), переведені на курс детоксикації з застосуванням рідкого метадону. Переведення було здійснено, враховуючи наявний запас метадону та неможливість його поновлення в умовах військової агресії Російської Федерації проти України. Процес детоксикації був завершений пацієнтам наприкінці квітня 2022 року. За цей період 4 пацієнтів звільнилися з ВК № 90 та при сприянні НПО (БО «21 століття») продовжили лікування на сайті ЗПТ в наркологічному диспансері м. Херсон.
У 2022 році було заплановано запровадити Програму ЗПТ ще у 2 ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України створивши в них сайти ЗПТ з урахуванням рівнів безпеки відбування покарання засуджених в установах відбування покарання. Організація підготовчих заходів для подальшого впровадження ЗПТ в установах ДКВС України реалізується згідно з Планом впровадження, затвердженого наказом ЦОЗ ДКВС України від 09.08.2021 року № 224-ОД (зі змінами). Запровадження програми на вказані сайти ЗПТ та ще 7 нових сайтів буде реалізовуватися вже у 2023 році.
Таким чином, реалізація фактичного Плану впровадження Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, незважаючи на військову агресію Російської Федерації проти України, дозволить у подальшому охопити всі види режимів тримання, врахувати гендерні відмінності та надати доступ до послуги пацієнтам з супутнім діагнозом ТБ.
Для забезпечення участі у програмі ЗПТ засуджених та осіб, взятих під варту, підготовлено та реалізується наказ ЦОЗ ДКВС України від 22.10.2021 року №308-ОД щодо удосконалення організаційної діяльності ЦОЗ ДКВС України, пов’язаної з забезпеченням безперервності проведення замісної підтримувальної терапії. Вищенаведений наказ затверджує Порядок дій медичних працівників закладів охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України при визначені засудженим, з числа тих, що отримують лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії під час їх перебування в установах ДКВС України, виду установи виконання покарань та через комісії по розподілу забезпечити направлення його до сайту ЗПТ в установі ДКВС України з відповідним рівнем безпеки відбування покарання.
В той же час: у травні 2022 року були запущені два нові сайти ЗПТ в Сумській області:
Станом на 01.01.2024 на підконтрольній Україні території функціонує 7 діючих сайтів у Вінницькій (Стрижавська багатопрофільна лікарня №81), Львівській (Львівська багатопрофільна лікарня №19), Полтавській (МЧ №65 та Полтавська ММЧ №23), Сумська (Сумська ММЧ та МЧ №116) та Хмельницькій областях (Шепетівська багатопрофільна лікарня №98). Ще один сайт ЗПТ в МЧ №20 Запорізької області не функціонує у зв’язку з евакуацією установи.
Станом на 01.01.2024 комплексне лікування із застосуванням препаратів ЗПТ отримують загалом 220 осіб (з них 41 жінка), з яких 29 осіб (жінки) – в державній установі (далі – ДУ) «Надержищинська виправна колонія (№ 65)», 16 осіб (з них 2 жінки) – ДУ «Полтавська УВП (№23), 40 осіб (з них 5 жінки) – в ДУ «Львівська УВП (№19)», 90 осіб – у ДУ «Стрижавська виправна колонія (№ 81)», 19 осіб – у ДУ “Шепетівська виправна колонія №98”, 20 осіб (з них 5 жінки) – ДУ “Сумський слідчий ізолятор”, 6 осіб – ДУ “Сумська виправна колонія № 116”.
Із загальної кількості 220 пацієнтів, ВІЛ-інфікованих – 73 особи (73 отримують АРТ), хворих на ВГВ – 2 особи, хворих на ВГС – 88 осіб, хворі на туберкульоз – відсутні.
Крім того за 12 місяців 2023 року було набрано 298. Загалом за 12 місяців поточного року вибули з програми ЗПТ 228 осіб.
У вищенаведених сайтах поступово здійснюється набір та збільшується кількість пацієнтів із розрахунку по 30-40 пацієнтів на сайт відповідно до Плану впровадження, затвердженого наказом ЦОЗ ДКВС України від 09.08.2021 № 224-ОД (зі змінами). Згідно наведеного наказу загальна запланована кількість пацієнтів ЗПТ на 7 сайтах становить 240 осіб, показник виконання плану становить 91,7% від середньої запланованої кількості пацієнтів-учасників ЗПТ.
На кінець 2023 року були практично закінчені ремонтні роботи ще на 11 нових сайтах ЗПТ з середньою запланованою кількістю по 30 пацієнтів на кожному, стосовно них проводяться заходи щодо поширення ліцензії ЦОЗ ДКВСУ на обіг наркотичних засобів. Крім того у 2024 році в рамках проєкту ГФ заплановано ремонт та облаштування 5 сайтів ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ та 3 сайти ЗПТ в рамках іншого проєкту
Таким чином, реалізація фактичного Плану впровадження Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, незважаючи на військову агресію російської федерації проти України, дозволить у подальшому охопити всі види режимів тримання, врахувати гендерні відмінності та надати доступ до послуги пацієнтам з супутнім діагнозом ТБ.
Для забезпечення участі у програмі ЗПТ засуджених та осіб, взятих під варту, підготовлено та реалізується наказ ЦОЗ ДКВС України від 22.10.2021 року № 308-ОД щодо удосконалення організаційної діяльності ЦОЗ ДКВС України, пов’язаної з забезпеченням безперервності проведення замісної підтримувальної терапії. Вищенаведений наказ затверджує Порядок дій медичних працівників закладів охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України при визначені засудженим, з числа тих, що отримують лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії під час їх перебування в установах ДКВС України, виду установи виконання покарань та через комісії по розподілу забезпечити направлення його до сайту ЗПТ в установі ДКВС України з відповідним рівнем безпеки відбування покарання.
Згідно оновленого наказу ЦОЗ ДКВСУ про надання щомісячної звітності узагальнюються та аналізуються додатки №14, №20, №21 та №23 щодо обліку пацієнтів ЗПТ та обліку і використання рідкого метадону, швидких тестів на виявлення психоактивних речовин.
Згідно з оновленим наказом ЦОЗ ДКВСУ «Про надання щомісячної звітності» узагальнюється та аналізується інформація щодо обліку пацієнтів ЗПТ та обліку і використання рідкого метадону, швидких тестів на виявлення психоактивних речовин; щомісяця проводиться аналіз забезпеченості рідким метадоном ЗОЗ філій ЦОЗ ДКВСУ.
Щомісяця проводиться аналіз забезпеченості рідким метадоном ЗОЗ філій ЦОЗ ДКВСУ на підставі узагальненого додатку 21 наказу ЦОЗ ДКВС України від 31.01.2023 № 22-ОД.
Щомісячно вноситься інформація щодо метадону в інструменті HIV/TB/OST Program PSM Tracking Tool, відповідно до отриманих рекомендацій, профільних фахівців ДУ ЦГЗ МОЗ України.
Розширення програми ЗПТ у 2023-2024 роках.
У 2023 році створено 11 нових сайтів ЗПТ у 11 областях (на даний момент у 9 з них вже оформлена дозвільна документація)
У 2024 заплановано ремонт та облаштування ще 5 нових сайтів ЗПТ в рамках проєкту ГФ та 3 в рамках іншого проєкту. Підготовчий етап робіт вже розпочато.
Доведення кількості пацієнтів програми ЗПТ до 580 осіб.
До кінця 2024 року буде забезпечено доступу пацієнтів до лікування ЗПТ практично у всіх слідчих ізоляторах (крім тих, що знаходяться рядом з проведеннням бойових дій) та установах ДКВС України всіх рівнів режиму безпеки (діючий механізм переводу пацієнтів ЗПТ зі слідчих ізоляторів до виправних колоній та між колоніями відповідних рівнів безпеки розроблений та затверджений відповідним наказом і застосовується).
Належна організація поставок рідкого метадону, як за кошти ГФ так і перерозподіл наявного препарату закупленого за кошти ДБ з ЗОЗ іншого відомчого підпорядкування.
Забезпечено безперервність ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України шляхом оптимізації функціонування комісій про розподіл засуджених-клієнтів програми ЗПТ до установ ДКВС України з наявними сайтами ЗПТ та створення сайтів ЗПТ у СІЗО.
Загальна статистика кількості осіб, які отримували ЗПТ за 2020-2023роки становить:
Ключові програмні пріоритети на 2024-2026 роки.
Подальше розширення програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України (12 нових сайтів протягом 3 років та збільшення загальної кількості клієнтів до 700 осіб на 28 сайтах до кінця 2026 року). Ще 6 нових сайтів ЗПТ, що пропонувалися бути створеними в рамках проєкту ГФ саме на 2025 та 2026 роки були переміщені до PAAR.
Внесення даних фахівцями ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України щодо ЗПТ до інформаційної системи «Моніторинг соціально значущих хвороб»
Забезпечення безперервності лікування препаратами ЗПТ для осіб, які перебувають в установах ДКВС України всіх рівнів режиму безпеки
Впровадження іновацій щодо лікування та реабілітації осіб з наркозалежністю (пролонговані препарати ЗПТ, терапевтичні спільності тощо)
Забезпечення доступу до послуг програми медичних гарантій за напрямком «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії» без дискримінації з урахуванням юридичного статусу
Забезпечення доступу клієнтів програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України до соціального супроводу
Забезпечення доступу осіб, взятих під варту та засуджених до тестування, діагностики та лікування вірусних гепатитів
Мета та принципи, підходи/процедури щодо діагностики та лікування ЗПТ (маршрут пацієнта; надавачі послуг).
Мета – забезпечення рівного доступу до комплексного лікування осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів з числа осіб, узятих під варту, та засуджених, які перебувають в установах ДКВС України, за рахунок забезпечення доказово ефективними, науково-обгрунтованими медичними та психосоціальними програмами, в тому числі, з використанням препаратів ЗПТ, шляхом стандартизації процедури організації лікування.
Принципи:
- Забезпечити функціонування сталої моделі програми комплексного лікування з використанням препаратів замісної підтримувальної терапії осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, з паралельним вирішенням низки проблем, пов’язаних з синдромом залежності, а саме, інфекційні захворювання, що передаються через кров (ВІЛ, вірусні гепатити), психічні розлади, туберкульоз, інфекції, що передаються статевим шляхом, інші соматичні проблеми.
- Забезпечити створення ефективної міжвідомчої взаємодії працівників установ ДКВС України, медичних працівників ЦОЗ ДКВС України та НУО, які працюють в установах ДКВС України у відповідності до договорів про співпрацю, із забезпеченням ефективної медико-психосоціальної допомоги особам, з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання ПАР з числа узятих під варту та засуджених.
- Забезпечити безперервність комплексного лікування з використанням препаратів ЗПТ в закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, з числа засуджених та осіб узятих під варту, які утримуються в установах ДКВС України в незалежності від виду режиму.
- Забезпечити реалізацію адвокаційних заходів прихильності персоналу установ ДКВС України до впровадження комплексних програм лікування з використанням препаратів ЗПТ.
- Забезпечити засудженим та особам, узятим під варту, рівний доступ до медичних послуг, що існують в Україні, без дискримінації за ознакою правового становища.
Діагностика та лікування ЗПТ, маршрут пацієнта передбачає покрокове надання послуг наркозалежним особам позбавленим волі на етапі потрапляння (взяття під варту) у слідчій ізолятор, переведення їх до установ виконання покарань та до подальшого їх звільнення з місць позбавлення волі.
Пакет послуги ЗПТ включає наступні складові:
- призначення та видача препаратів ЗПТ;
- формування плану супроводу та лікування;
- моніторинг лікування;
- скринінг окремих психічних розладів;
- скринінг на ТБ та скринінг або направлення на скринінг на ВІЛ та ВГ та за потреби направлення на діагностику та лікування;
- консультування та інформування щодо профілактики інфікування ВІЛ, ВГ, ІПСШ, передозувань та ризиків, пов’язаних з вживанням ПАР;
- перенаправлення (переадресація) до інших закладів, установ, організацій з метою отримання інших послуг.
Особливостями надання послуг є наступні:
- надавач послуг відповідає за організацію надання всього спектру зазначених послуг;
- частина послуг, а саме:
призначення препаратів ЗПТ;
скринінг на ВІЛ та ВГ;
консультування та інформування щодо профілактики інфікування ВІЛ, ВГ, ІПСШ, передозувань та ризиків, пов’язаних з вживанням ПАР можуть забезпечуватись через їх закупівлю або шляхом інших договірних відносин іншим провайдером послуг;
- за необхідності перенаправлення надавач забезпечує належний контроль та координуючу роль у взаємозв’язку з іншими ЗОЗ та/або третіми сторонами;
- з кожним пацієнтом укладається план лікування.
У разі доступності програм зменшення шкоди та/або лікування наркозалежності шляхом постановки на програму замісної підтримувальної терапії, завдання соціального працівника полягає у консультуванні та мотивуванні ув’язненого чи засудженого до позитивних змін: зміна поведінки на більш безпечну чи лікування відповідно (в залежності від доступних ресурсів).
У випадку потрапляння до установи виконання покарань ув’язненого чи засудженого, який на волі отримував лікування ЗПТ, соціальний працівник повинен ознайомити його з наступним алгоритмом.
Після первинного медичного огляду, отримання інформації щодо перебування на ЗПТ, ув’язнений чи засуджений отримує консультацію лікаря-нарколога або лікаря-консультанта з питань ВІЛ/СНІДу. Після цього лікар інформує начальника медичної частини та начальника установи виконання покарань про наявність пацієнта з ЗПТ. Далі запускається два паралельних процеси: один пов’язаний з інформуванням керівника сайту ЗПТ найближчого закладу охорони здоров’я про необхідність забезпечення пацієнта препаратами ЗПТ або проведення детоксикації; другий процес запускається у тому випадку, якщо у медична частина та установи виконання покарань співпрацюють з неурядовою організацією, якщо так, то така організація інформується та у подальшому забезпечує психологічний супровід та соціальна підтримка наркозалежного, а також спільно з лікарем наркологом або лікарем-консультантом з питань ВІЛ/СНІДу забезпечують постійний нагляд, соціальну підтримку та консультування під час перебування в установі виконання покарань.
Запорукою вдалої мотивації до практикування наркозалежним безпечної поведінки є обізнаність останнього щодо загроз, які несе у собі його поточна поведінка, а також розуміння наслідків, які можуть настати як результат практикування небезпечних моделей поведінки. І саме підвищення рівня цих знань є відправним моментом для соціального працівника у мотивуванні на зміни поведінки на більш безпечну.
Алгоритм дій в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України
Організаційні заходи (начальник регіональної філії ЦОЗ ДКВСУ)
Забезпечити здійснення проведенням ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України згідно з Переліком ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України та Порядком дій затвердженими відповідними наказами.
У разі неможливості забезпечення безперервності програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ, організувати її в підрозділах ОЗ ОДА.
Призначити відповідальних осіб щодо виконання Порядку дій, затвердженого наказом ЦОЗ ДКВСУ від 22.10.2021 №308-ОД.
Забезпечити включення послуг з соцсупроводу пацієнтів програми ЗПТ до плану роботи з НУО.
Забезпечити приватність та конфіденційність надання меддопомоги.
Забезпечити збір та надання потреби у препараті «Налоксон».
На підставі наказу ЦОЗ ДКВСУ від 18.01.2021 № 17-ОД створити в кожній зацікавленій філії ЦОЗ ДКВСУ профільну Лікарську-консультативну комісію (ЛКК):
– Склад ЛКК затверджується наказом начальника філії за поданням керівника ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ;
– Голова ЛКК – керівник ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ або особа, яка виконує його обов’язки;
– Члени ЛКК – не менше двох лікарів-наркологів/психіатрів;
Засідання ЛКК проводяться:
– коли діагноз «психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів» встановлено первинно, для підтвердження діагнозу та подальшого включення пацієнта в Програму ЗПТ;
– у разі виникнення питання про необхідність адміністративної виписки;
– в клінічно складних або суперечливих випадках;
– при необхідності переведення Пацієнта до іншої УВП, ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ або МОЗ України та у інших випадках, при неможливості забезпечити безперервність ЗПТ (детоксикація).
Алгоритм надання послуг з безперервності ЗПТ в СІЗО та виправних колоніях з наявним сайтом ЗПТ
- Проведення первинного медичного огляду особи.
- Організувати консультацію пацієнта у лікаря-нарколога/психіатра ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ
- При наявності гострої інтоксикації опіоїдів у особи, взятої під варту/засудженого – забезпечити надання йому медичної допомоги відповідно до Додатку 6.
- Після лікування стану інтоксикації провести скринінг на наявність розладів внаслідок вживання інших ПАР (додаток 1), діагностика залежності від опіоїдів (Додатки 2, 11), та, у випадку її підтвердження, організувати дії згідно пункту 13.
- При наявності невідкладних станів чи інших показань до стаціонарного лікування забезпечити госпіталізацію осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів до профільних відділень державних чи комунальних закладів охорони здоров’я.
- Для діагностики СВО та визначення його тяжкості забезпечити використання критерів МКХ-10 (Додаток 2) та діагностичного інструменту – клінічна шкала тяжкості синдрому відміни опіоїдів (COWS) (Додаток 10).
- Забезпечити надання особі, взятій під варту/засудженому медичної допомоги відповідно до Додатку 9.
- У пацієнта з підозрою щодо вживання опіоїдів рекомендовано провести скринінг на наявність психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів у особи із застосуванням інструменту ВООЗ “АССИСТ” (інструмент, призначений для самозаповнення, може здійснюватись медичною сестрою) (Додаток 1) та збір анамнезу.
- При проведенні скринінгу осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, врахувати питання першочерговості його для осіб з наявними критеріями:
– вірусний гепатит В, С та/або ВІЛ-інфекцію;
– виражені сліди від внутрішньовенного введення ПАР;
– анамнестичні дані щодо зловживання алкоголем та іншими ПАР.
- У разі виявлення за результатами скринінгу легкого ступеню ризику для здоров’я внаслідок вживання опіоїдів повести консультування пацієнта із роз’ясненням у доступній формі особливостей перебігу хвороби (з акцентом на її хронічну природу) і можливостей лікування (надати інформацію які існують підходи, яка доказова ефективність кожного з них (Додаток 3). Відповісти на питання пацієнта.
- У разі виявлення за результатами скринінгу середнього ступеню ризику для здоров’я внаслідок вживання опіоїдів, пацієнту провести коротку інтервенцію. (Додаток 5).
- У випадку високого ризику або підтвердження факту ін’єкційного вживання опіоїдів пацієнту проводиться коротка інтервенція (з обговоренням ризиків пов’язаних з ін’єкційним вживанням) (Додаток 5) та організувати дії згідно пункту 13.
- Під час втручання пацієнту надати інформацію щодо:
– основних ризиків, спричинених вживанням опіоїдів та інших психоактивних речовин (поглиблення залежності, інфекційні захворювання, в першу чергу, ВІЛ/СНІД та гепатити),
– загроз та дій при передозуванні,
– діагностики наявних розладів і варіантів необхідної допомоги (підтримувальна терапія, фармакотерапія та психосоціальна реабілітація тощо).
- Організувати консультацію особі, взятій під варту/засудженого у нарколога (психіатра) для встановлення діагнозу, згідно з МКХ-10: F11 «Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів», у визначеному законодавством України порядку та подальшого отримання інформації про вибір методу лікування.
- Забезпечити лікування синдрому залежності від опіоїдів в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, відповідно до алгоритму, затвердженого у Додатку 12.
- Показаннями до призначення ЗПТ є встановлений діагноз залежності від опіоїдів згідно з МКХ-10: F11 «Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів» за наявності критеріїв включення до ЗПТ, визначених додатком 14 та відсутність медичних протипоказань для призначення ЗПТ.
- Первинний відбір пацієнтів для участі в Програмі ЗПТ провести за участю або після узгодження з ЦОЗ ДКВС України, медичними працівниками закладів охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України, при співробітництві з працівниками соціально-психологічної служби установ ДКВС України та НУО, які безпосередньо задіяні в роботі з залежними особами.
- Перед включенням до Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, забезпечити отримання кожному кандидату первинної консультації щодо особливостей лікування замісними препаратами, інших можливостей та складових лікування залежності, вимог лікувального режиму, рекомендованої тривалості лікування, побічних ефектів і ризиків при вживанні інших препаратів.
- Забезпечити проведення первинного огляду лікарем психіатром/наркологом кожного пацієнта, який висказав бажання отримувати відповідне лікування, з метою діагностики психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів.
- Забезпечити збір необхідної анамнестичної інформації, оцінювання об’єктивного психічного та сомато-неврологічного стану пацієнта.
- На кожного пацієнта оформити медична карта амбулаторного хворого (ф.025/о), та всі дані, які отримані в процесі первинного огляду та у подальшому, в процесі роботи медичних працівників з ацієнтом, заносяться до медичної карти амбулаторного хворого (ф. 025/о).
- З метою захисту конфіденційності забезпечити окреме зберігання всіх карток амбулаторного хворого на пацієнтів з психічними та поведінковими розладами.
- Забезпечити визначення та затвердження Порядку включення пацієнтів для участі у Програмі ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України на підставі Критеріїв включення до ЗПТ (Додаток 14).
- Забезпечити встановлення первинного діагнозу психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів згідно з МКХ-10 у визначеному законодавством України порядку.
- Забезпечити огляд лікарем – наркологом/психіатром пацієнтів щодо яких діагноз «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів» було встановлено раніше, які можливо вже були учасниками програми ЗПТ та бажають продовжувати відповідне лікування.
- Забезпечити включення таких пацієнтів в Програму ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України за умови забезпечення прийняття рішення про доцільність включення пацієнта в Програму лікування лікарською комісією згідно вимог відповідного наказу ЦОЗ ДКВС України.
- Забезпечити визначення та затвердження актуального Порядку організації медикаментозного лікування та обліку препаратів ЗПТ для реалізації Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України.
- Забезпечити наявність наказів, якими буде врегульовано діяльність, пов’язану з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів в закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України.
- Забезпечити проведення Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України лікарем наркологом/психіатра, або лікарем іншої кваліфікації, який пройшов відповідний курс тематичного удосконалення (далі – лікар кабінету ЗПТ) та визначений наказом по філії ЦОЗ ДКВС України.
- Спільно з пацієнтом забезпечити розробку індивідуального комплексного плану лікування, який базується на тяжкості захворювання, попередньому досвіді лікування, наявності коморбідних та супутніх захворювань, та враховує соціальні потреби пацієнта (дал – План лікування ЗПТ) (Додаток 13).
- Забезпечити призначення Препарату ЗПТ у відповідності до розробленого Плану лікування ЗПТ.
- Забезпечити видачу препарату ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України з дотриманням вимог законодавства про обіг наркотичних засобів. Облік препаратів ЗПТ вести у відповідності до чинного законодавства.
- 3 метою контролю прийому препарату ЗПТ пацієнтом, забезпечити наступні умови: – пацієнт приймає препарат ЗПТ не відвертаючись (для впевненості, що пацієнт не затримує препарат ЗПТ у ротовій порожнині), після прийому, необхідно попросити пацієнта додатково наповнити одноразовий стаканчик, в якому був препарат ЗПТ, питною водою та випити її, а також вимовити якусь фразу після завершення прийому препарату ЗПТ.
- Зберігання препаратів ЗПТ у закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України здійснювати у приміщеннях, які відповідають Вимогам затвердженим наказом Міністерства внутрішніх справ України від 29.01.2018 року № 52, в обсягах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 13 травня 2013 року № 333.
- Забезпечити щомісячне надання до 5 числа місяця, наступного за звітним, до ЦОЗ ДКВС України інформації станом на кінець звітного місяця:
– про загальну кількість пацієнтів, які отримують ЗПТ, їх розподіл за віком, статтю, наявністю інфекційних захворювань, зокрема туберкульозу, вірусних гепатитів та ВІЛ-інфекції, прийомом антиретровірусної терапії; наступного за звітним, подання відповідальній особі ЦОЗ ДКВС України;
– про залишки замісного препарату у закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України.
- Забезпечити загальні засади організації Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України.
- Забезпечити проведення діагностики особливо небезпечних інфекційних захворювань (ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів, туберкульозу).
- Забезпечити сприяння роботі з пацієнтом – учасником Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, фахівців НУО, за його особистою згодою.
- Після початку участі пацієнта в Програмі ЗПТ, з метою досягнення ефективності лікування лікар забезпечує:
– призначення та коригування дози препарату ЗПТ відповідно до скарг та стану пацієнта;
– перегляд лікувальної тактики у разі позитивних результатів аналізів на вживання інших наркотичних засобів ніж ті, що призначені лікарем;
– ведення необхідної медичної документації згідно з чинним законодавством;
– оцінювання та контроль загального стану пацієнта, з обов’язковим проведенням уриноконтролю щодо вживання інших ПАР ніж ті, що призначені лікарем, не рідше одного разу на 3 місяці та за потребою.
- Забезпечити надання консультацій та проведення лікування з приводу інших захворювань і станів, з залученням відповідних лікарів-спеціалістів (терапевта, інфекціоніста, фтизіат
а тощо), за необхідності – направлення до інших профільних лікарнян
х закладів. - Сприяння у проведенні заходів з психосоціальної реабілітації:
– групове та індивідуальне консультування;
– психотерапевтичні заходи доведеної ефективності;
– стратегії зменшення шкоди та тренінги з профілактики ризикованої поведінки тощо.
- За необхідності, забезпечити прийняття рішення щодо припинення участі пацієнта в Програмі ЗПТ ЛКК та за погодження з відповідальною особою ЦОЗ ДКВС України. Припинення участі в Програмі ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України може бути плановим або адміністративним.
- Забезпечити планове припинення участі пацієнта в Програмі ЗПТ у наступних випадках:
– після досягнення терапевтичних цілей (за письмовою згодою пацієнта);
– при відмові від подальшої участі в Програмі ЗПТ прийому препаратів ЗПТ (за письмовою заявою пацієнта);
– при необхідності переводу пацієнта до іншої установи виконання покарань, ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України та у інших випадках, при неможливості забезпечення безперервного лікування препаратами ЗПТ, з обов’язковим інформуванням пацієнта.
- Забезпечити адміністративне припинення участі пацієнта в Програмі ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України у наступних випадках:
– грубе порушення режиму і правил участі в Програмі ЗПТ, зазначених в Інформаційному листі (неприйнятна, груба, агресивна поведінка, як по відношенню до фахівців, так і до інших пацієнтів, повторні спроби виносу препарату ЗПТ, постійні конфлікти з персоналом, створення конфліктних ситуацій);
– пропуски візитів, як для прийому замісного препарату, так і для участі у психосоціальних реабілітаційних заходах (більше 10 протягом місяця).
- Для попередження синдрому відміни забезпечити припинення участі пацієнта в Програмі ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України поступове зменшення дози препарату ЗПТ (шляхом проведення коротко – або довгострокової детоксикації) відповідно до стану його здоров’я та дози препарату ЗПТ, яку пацієнт отримав в день прийняття рішення про припинення участі в Програмі ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України. При категоричній відмові пацієнта від припинення участі в Програмі ЗПТ шляхом проведення детоксикації, провести раціональну бесіду щодо негативних наслідків від такого рішення.
- Забезпечити супровід переводу учасника Програми ЗПТ до відповідного КНП при звільнені.
- У разі наявності наміру продовження лікування препаратами ЗПТ, забезпечити подання пацієнтом відповідної заяви в довільній формі для долучення до медичної карти амбулаторного хворого (ф. 025/о) та з’ясування адреси перебування після звільнення.
- Повідомити (телефоном, факсом, електронним листом) відповідне КНП, який розміщений у межах територіальної одиниці (місто, район), до якої вибуває учасник Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України після звільнення, про
необхідність забезпечення продовження ЗПТ цьому пацієнту. - Після отримання інформації щодо можливості забезпечення пацієнта ЗПТ в ЗОЗ МОЗ України, з регіону до якого він вибуває забезпечити оформлення завіреної в установленому порядку виписки з медичної документації.
У виписці обов’язково зазначити:
– прізвище, ім’я та по-батькові пацієнта;
– діагноз;
– підстава для продовження ЗПТ в ЗОЗ МОЗ України;
– назва та доза Препарату ЗПТ, який отримує пацієнт.
Виписку видати пацієнту в день, коли він востаннє відвідує ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, для передачі пацієнтом в КНП, в якому він буде продовжувати лікування після звільнення
- У разі відсутності умов для продовження пацієнту ЗПТ після звільнення, призначити проведення детоксикації відповідно до пункту 54, після проведення раціональної бесіди з пацієнтом та інформування пацієнта щодо наслідків переривання лікування Препаратами ЗПТ.
- Для безперервності надання психосоціального супроводу учаснику Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС, зв’язатися та перенаправити його до регіональної НУО, що працює з відповідними клієнтами (за згодою учасника Програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС).
Алгоритм надання послуг з безперервності ЗПТ в СІЗО без сайту ЗПТ
- Первинний медичний огляд особи.
- У разі отримання інформації про необхідність надання ЗПТ особі, с числа узятих під варту чи засуджених безпосередньо від особи або з інших джерел черговому медичному працівнику відповідного ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України забезпечити інформування керівника ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України про перебування особи, яка потребує отримання ЗПТ.
- При отриманні інформації щодо особи, з числа засуджених або узятих під варту, що утримуються в слідчих ізоляторах ДКВС України, про отримування ЗПТ раніше, при відсутності доступу до Програми ЗПТ в слідчому ізоляторі, забезпечити інформування по телефону керівника найближчого за місцезнаходженням сайту ЗПТ про необхідність отримання консультації лікаря-нарколога та вирішення питання щодо продовження участі в довготривалому лікуванні в програмі ЗПТ або проведенні детоксикації.
- Інформацію про проведення ЗПТ або детоксикації особам, узятим під варту, вносити до форми № 025.
- Забезпечити видачу на руки особі виписки з карти амбулаторного хворого з зазначенням інформації щодо отримання ЗПТ або проведення детоксикації.
- Забезпечити при набутті вироку суду законної сили підготовку довідки про стан здоров’я, яка надається до підрозділів з контролю за виконанням судових рішень слідчого ізолятора, міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України або Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо установ центрального та південного регіонів, усвідомлену письмову згоду особи про можливість передачі відомостей про стан психічного здоров’я цієї особи та надання їй психіатричної допомоги іншим особам, в інтересах особи, яка страждає на психічний розлад, для проведення обстеження та лікування чи захисту її прав і законних інтересів.
- Забезпечити отримання письмової заяви пацієнта ЗПТ щодо бажання або відмови продовжувати лікування з використанням препаратів ЗПТ, з зазначенням установи виконання покарань ДКВС України, в якій є доступ до такого лікування, у відповідності з Переліком ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, з урахуванням рівня безпеки та умов тримання.
- Забезпечити підготовку довідки про стан здоров’я пацієнта ЗПТ, з аргументацією необхідності направлення пацієнта ЗПТ до установи ДКВС України, в якій є доступ до лікування з використанням препаратів ЗПТ, у відповідності з Переліком ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України, в рамках необхідності продовження довготривалого лікування пацієнта з використанням препаратів ЗПТ.
- За відсутності у штатному розписі ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України відповідного фахівця – забезпечити проведення йому консультацію у спеціалізованому структурному підрозділі з питань охорони здоров’я обласної державної адміністрації.
- У пацієнта з підозрою щодо вживання опіоїдів рекомендовано провести скринінг на наявність психічних та поведінкових розладів внаслідок вживання опіоїдів у особи із застосуванням інструменту ВООЗ “АССИСТ” (інструмент, призначений для самозаповнення, може здійснюватись медичною сестрою) (Додаток 1) та збір анамнезу.
- При проведенні скринінгу осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів, врахувати питання першочерговості його для осіб з наявними критеріями:
– вірусний гепатит В, С та/або ВІЛ-інфекцію;
– виражені сліди від внутрішньовенного введення ПАР;
– анамнестичні дані щодо зловживання алкоголем та іншими ПАР
- У разі виявлення за результатами скринінгу легкого ступеню ризику для здоров’я внаслідок вживання опіоїдів провести консультування пацієнта із роз’ясненням у доступній формі особливостей перебігу хвороби (з акцентом на її хронічну природу) і можливостей лікування (надати інформацію які існують підходи, яка доказова ефективність кожного з них (Додаток 3). Відповісти на питання пацієнта.
- У разі виявлення за результатами скринінгу середнього ступеню ризику для здоров’я внаслідок вживання опіоїдів, пацієнту провести коротку інтервенцію. (Додаток 5).
- У випадку високого ризику або підтвердження факту ін’єкційного вживання опіоїдів пацієнту провести коротку інтервенцію (з обговоренням ризиків пов’язаних з ін’єкційним вживанням) (Додаток 5) та розглянути можливість подальшої тактики лікування
- Організувати консультацію особи, взятої під варту або засудженого у нарколога (психіатра) для встановлення діагнозу, згідно з МКХ-10: F11 «Розлади психіки та поведінки внаслідок вживання опіоїдів», у визначеному законодавством України порядку та подальшого отримання інформації про вибір методу лікування.
- Сприяти здійсненню психологічного супроводу та соціальної підтримки осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів:
- Якщо систему психосоціальної підтримки не можливо організувати на базі ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України проінформувати всіх пацієнтів про інші можливі місця щодо її отримання (групи взаємодопомоги анонімні наркомани, НУО, релігійні спільноти тощо).
- При наявності синдрому гострої інтоксикації опіоїдами у особи, взятої під варту/засудженого – забезпечити надання йому медичної допомоги відповідно до Додатку 6.
- Після лікування стану інтоксикації провести скринінг на наявність розладів внаслідок вживання інших ПАР (додаток 1), діагностика залежності внаслідок вживання опіоїдів (додатки 2, 11), та, у випадку її підтвердження, організувати дії згідно пункту 13 попереднього алгоритму.
- Для діагностики СВО та визначення його тяжкості забезпечити використання критерів МКХ-10 (Додаток 2) та діагностичного інструменту – клінічна шкала тяжкості синдрому відміни опіоїів (COWS) (Додаток 10).
- Забезпечити надання особі, взятій під варту/засудженому медичної допомоги відповідно до Додатку 9.
- При наявності невідкладних станів чи інших показань до стаціонарного лікування забезпечити госпіталізацію осіб з психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів до профільних відділень державних чи комунальних закладів охорони здоров’я.
Організація діяльності мультидисциплінарної команди ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України.
Мультидисциплінарна команда (далі – МДК) – консультативно-дорадчий орган при медичній частині ДУ «Центр охорони здоров’я ДКВС України» (наказ ЦОЗ ДКВСУ від 05.07.2022 № 33-ОД).
До складу МДК входять завідувач медичної частини/фельдшер фельдшерського пункту, лікарі медичної частини, лікарі закладів охорони здоров’я МОЗ України (лікар-інфекціоніст, фтизіатр, нарколог, за згодою), соціальний працівник та психолог неурядової організації, яка працює в установі ДКВС України, а також представник відділу соціально-виховної та психологічної роботи установи виконання покарань (за згодою).
Очолює МДК завідувач медичної частини. Секретарем МДК є соціальний працівник НУО, що працює в установі ДКВС України.
Основними завданнями МДК є:
- надання консультативної та медичної допомоги особам, узятим під варту, та засудженим з медичних питань та питань соціального супроводу у сфері ВІЛ, ТБ та ВГС;
- впровадження комплексного пакету послуг з ВІЛ, ТБ та ВГС, а також наркозалежності, відповідно до затверджених стандартів надання медичної допомоги;
- розробка маршруту пацієнта стосовно діагностики та лікування ВІЛ, ТБ та ВГС, а також наркозалежних осіб, які перебувають в установах ДКВС України.
МДК відповідно до покладених на неї завдань здійснює такі функції:
- проводить комплексний аналіз стану здоров’я ВІЛ-інфікованих, хворих на ТБ та ВГС, а також наркозалежних осіб, які перебувають в установах ДКВС України;
- визначає проблемні питання (медичні, соціальні тощо), що можуть мати негативний вплив на надання консультативної, соціальної та медичної допомоги особам, узятим під варту, та засудженим з питань ВІЛ, ТБ та ВГС;
- здійснює профілактику ВІЛ, ТБ, ВГС в установах ДКВС України;
- раннє виявлення ВІЛ,ТБ, ВГС, зокрема, шляхом впровадження скринінгового анкетування;
- забезпечення своєчасної діагностики та лікування ВІЛ-інфекції (ТБ та ВГС);
- надання комплексної медико-соціальної допомоги ВІЛ-інфікованим, хворим на ТБ та ВГС, а також наркозалежним особам;
- проведення соціально-психологічної роботи з засудженими особами, які готуються до звільнення, зокрема з ВІЛ-інфікованими (хворими на ТБ);
- забезпечення медико-соціального супроводу наркозалежних осіб, зокрема клієнтам ЗПТ;
- розгляд інших питань, пов’язаних з реалізацією завдань, покладених на МДК.
Розподіл функцій між медпрацівниками, НУО та адміністрацією установи
Медпрацівники:
- Приймає рішення щодо діагностики та лікування пацієнта ЗПТ.
- Контролює стан пацієнта, призначає проведення уриноконтролю один раз на квартал.
- Проводить профілактичні заходи щодо зараження ВІЛ та ВГС.
- У межах компетенції відповідають за обіг наркотичних засобів.
Адміністрація установи:
- Оцінюють психологічний стан пацієнта валідованими скринінговими інструментами. 2. Планують та реалізують індивідуальні програми психосоціальної реабілітації. 3. Проводять реабілітаційні заходи у відповідності до реабілітаційних програм. 4. Оцінюють соціально-правові потреби пацієнта.
НУО
1.Здійснюють соціально-психологічний супровід після звільненні пацієнта ЗПТ з установи ДКВСУ. 2. Супроводжують пацієнта ЗПТ при доправленні його до сайту ЗПТ КНП.
Психологічний супровід і соціальна підтримка
Всі пацієнти мають бути поінформовані та мотивовані відвідувати групи взаємодопомоги приймати участь у заходах із психосоціальної підтримки.
Якщо систему психосоціальної підтримки не можливо організувати на базі медичної частини проінформувати про інші можливі місця щодо її отримання (групи АН, НУО, релігійні спільноти тощо).
При організації психосоціальної підтримки на базі медичної частини використовувати лише втручання з доведеною ефективністю відповідно до «Опису основних підходів до лікування опіоїдної залежності» (програми когнітивно-поведінкової терапії тощо).
Підходи до лікування опіоїдної залежності
Медикаментозне лікування
засоби для лікування станів інтоксикації або синдрому відміни
засоби підтримувальної терапії агоністами опіоїдів
засоби терапії антагоністами опіоїдів
засоби для лікування супутніх психічних захворювань
Послуги щодо діагностики та лікування супутніх захворювань для пацієнтів ЗПТ.
Забезпечення діагностики та лікування супутніх захворювань у пацієнтів ЗПТ є невід’ємною частиною надання їм медичних послуг.
Більшість осіб, що потрапляють в місця позбавлення волі, продовжують вживати ПАР, що зазвичай пов’язано з високим ризиком інфікування вірусом імунодефіциту людини (далі – BIЛ), гепатитами В, С, та іншими особливо небезпечними захворюваннями, які передаються парентеральним шляхом, у зв’язку з використанням загального ін’єкційного інструментарію, з його повторним використанням або з використанням загального розчину наркотику.
Зменшення рівня поширеності ВІЛ, ТБ та ВГС серед осіб, які перебувають в установах ДКВС України можливо забезпечити шляхом підвищення їх обізнаності щодо профілактики цих хвороб. Забезпечення профілактики ВІЛ, ТБ та ВГС серед осіб, узятих під варту, та засуджених шляхом створення системи надання якісної інформаційно-освітньої інформації для впровадження та розширення ефективних заходів з профілактики ВІЛ, ТБ та ВГС в установах ДКВС України. Надання інформації щодо доконтактної профілактики ВІЛ для осіб, узятих під варту, та засуджених, які мають високі ризики інфікування ВІЛ.
На жаль, більшість людей, які перебувають в тюрмах мають обмежений доступ до профілактики та лікування соціально небезпечних захворювань, серед яких одним з найбільш розповсюджених є вірусний гепатит С. Основним способом передачі гепатиту С в тюрмах є саме ін’єкційні наркотики.
Забезпечення ранньої діагностики та своєчасного лікування ВГС в
установах ДКВС України
Шлях ув’язненого або засудженого з метою проходження діагностики на ВГС є наступним.
Після звернення ув’язненого або засудженого до медичної частини установи виконання покарань медичний працівник проводить медичний огляд та визначає фактори ризику пацієнта. За результатами аналізу факторів ризику приймається рішення про доцільність проведення відповідного скринінгового анкетування. Пацієнт оформлює згоду на обробку персональних даних та заповнює анкету. За результатами анкетування пацієнт направляється на обстеження.
Діагностика ВГС має кілька етапів:
1) лабораторний аналіз крові або за допомогою швидкого тесту на наявність антитіл до ВГС;
2) якщо підтверджено наявність антитіл до ВГС, для визначення діагнозу необхідно провести обстеження, яке допомагає з’ясувати, чи наявна ВГС-інфекція у крові людини;
3) у разі підтвердження хронічної інфекції ВГC можна визначити генотип вірусу — це важливо для обрання схеми лікування (проте завдяки існуванню пангенотипних схем визначення генотипу таке дослідження необов’язкове);
4) визначення ступеню пошкодження печінки (фіброз, цироз).
Серед категорій осіб, для яких рекомендовано скринінг на ВГС: секс-робітники; чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками; особи, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним та/або інтраназальним шляхом; особи, які мають клінічні ознаки ВГС (цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома, підвищені показники функцій печінки нез’ясованої етіології, відхилення в органах шлунково-кишкового тракту, виявлені за результатами ультразвукового дослідження, або захворювання, що часто супроводжують ВГС як позапечінкові прояви); люди, які живуть з ВІЛ; особи, які мають татуювання, пірсинг; особи, які отримували медичну чи стоматологічну допомогу в умовах, за яких немає певності в дотриманні заходів з інфекційного контролю.
Діагностика вірусного гепатиту Β має кілька етапів:
1) лабораторний аналіз крові або за допомогою швидкого тесту;
2) визначення ступеню пошкодження печінки (фіброз, цироз).
Серед категорій осіб, для яких рекомендовано скринінг на ВГB: чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками; секс-працівники; особи, які споживали/споживають наркотики ін’єкційним шляхом; особи, які мають клінічні ознаки ВГB (цироз печінки, гепатоцелюлярна карцинома, підвищені показники функцій печінки нез’ясованої етіології, відхилення в органах шлунково-кишкового тракту, виявлені за результатами ультразвукового дослідження); люди, які живуть з ВІЛ та інші.
Інфекцію вірусного гепатиту D діагностують за лабораторного аналізу крові. Визначення гепатиту D є актуальним лише для осіб, які мають вірус гепатиту B.
Лікування вірусних гепатитів, зокрема для пацієнтів, які перебувають в установах виконання покарань.
Наразі не існує спеціального лікування проти вірусного гепатиту A. Основною умовою для одужання є уникнення прийому зайвих лікарських засобів, зокрема парацетамолу та протиблювотних препаратів (за рекомендацією ВООЗ). За відсутності гострої печінкової недостатності також немає потреби в госпіталізації. Основна терапія спрямована на детоксикацію та відновлення водно-електролітного балансу, що міг порушитися внаслідок частого блювання та діареї.
На сьогодні відсутнє спеціальне лікування від гострого вірусного гепатиту B. Рекомендовано дотримуватися щадного режиму і контролювати водно-електролітний баланс, що може порушуватися у результаті блювоти або діареї. Рішення про початок терапії приймає лікар щодо кожного пацієнта індивідуально, з урахуванням результатів його обстежень. Частині хворих, що мають хронічний вірусний гепатит В, наразі може бути не показане лікування, проте всі пацієнти мають перебувати під наглядом лікаря і вчасно проходити необхідні обстеження, щоб оперативно почати лікування за потреби.
Лікування від хронічного вірусного гепатиту B передбачає щоденний прийом противірусних лікарських засобів. Оскільки від вірусного гепатиту B неможливо повністю вилікувати (на відміну від вірусного гепатиту C), терапія зазвичай триває все життя. Вчасний початок і регулярний прийом призначених лікарем медикаментів, що пригнічують і стримують розвиток вірусу, запобігає таким серйозним захворюванням печінки, як цироз та інші.
Рішення щодо призначення конкретного лікарського засобу приймає лікар.
Зараз тривають дискусії щодо лікування від гострого вірусного гепатиту C, оскільки у деяких людей завдяки імунній відповіді відбувається спонтанне одужання після гострого гепатиту (таких людей близько 25%). У випадках, коли вірусний гепатит C стає хронічним, усім хворим рекомендовано лікування незалежно від стадії ураження печінки, наявності чи відсутності проявів захворювання. Що раніше почати лікування, то вищі шанси на повне одужання.
Для більшості хворих терапія передбачає прийом раз на добу однієї таблетки лікарського засобу. Зазвичай лікування триває 12 тижнів, проте може розтягнутися до 24 тижнів, якщо у хворого наявні серйозні порушення печінки (виражений фіброз або цироз).
Сьогодні є безпечні та ефективні лікарські засоби — препарати прямої противірусної дії, що дають змогу вилікувати близько 90% хворих. Сучасні препарати майже не спричиняють побічних реакцій, а ті, що виникають, здебільшого слабкі чи помірні (втома, головний біль, нудота тощо).
Впровадження нових лікарських засобів значно спрощує діагностику вірусного гепатиту С. Так, завдяки використанню сучасних препаратів, які підходять для лікування всіх генотипів вірусу, відсутня потреба робити недешеве обстеження та визначати генотип вірусу. Оскільки нові ліки майже не мають побічних ефектів, також значно спрощується моніторинг лікування. Якщо хворий не має вираженого фіброзу або цирозу печінки, йому достатньо приймати ліки протягом трьох місяців без додаткових обстежень за цей час і необхідно лише оцінити ефективність лікування через 12 або 24 тижні після його завершення.
Спеціального лікування від гострого або хронічного вірусного гепатиту D немає. Єдиним препаратом для ефективного впливу на вірусний гепатит D є пегільований інтерферон альфа. Оптимальна тривалість лікування не визначена, терапія може тривати до року. Після завершення лікування часто бувають рецидиви.
На жаль, наразі тестування ув’язнених та засуджених на вірусний гепатит С та лікування пацієнтів з підтвердженим діагнозом здебільшого впроваджується окремими неурядовими організаціями у рамках тих чи інших проектів. Проте ця діяльність не є системною, а відтак не дозволяє досягти комплексного результату – зниження рівня захворювання вірусним гепатитом С у закладах виконання покарань.
Беручи до уваги спосіб передачі вірусного гепатиту С, можна стверджувати, що зниженню рівня захворювання вірусним гепатитом С у закладах виконання покарань могло б сприяти зміцнення та розширення програми замісної підтримувальної терапії у місцях позбавлення волі.
Потрібно не лише підвищувати рівень знань ув’язнених та засуджених щодо вірусних гепатитів, зокрема вірусного гепатиту С, а й мотивувати їх до проходження обстеження. У разі підтвердження діагнозу необхідно сформувати прихильність пацієнта до лікування, тим паче, що сучасні препарати показують хороші результати вилікування у відносно стислі терміни при мінімальній кількості побічних реакцій.
У випадку, якщо діагноз “вірусний гепатит С” підтверджений у ув’язненого, який невдовзі звільняється, задача соціального працівника полягає у мотивуванні пацієнта щодо постановки на облік відносно лікування захворювання.
Формування навичок безпечної поведінки, мотивування змін поведінки на більш безпечну
Враховуючи те, що одужання від вірусного гепатиту С не захищає від повторного зараження. Особливе місце в роботі соціального працівника має бути відведене роботі, спрямованій на мотивацію ув’язненого або засудженого до змін у поведінці.
Так, зважаючи на те, що найбільш ризикованою ситуацією щодо поширення вірусного гепатиту С в умовах закладів позбавлення волі є використання споживачами ін’єкційних наркотиків нестерильного інструментарію (шприців) під час вживання наркотиків ін’єкційно (спільне використання засобів для ін’єкцій), зміна поведінки на більш безпечну є чи не єдиними засобом запобігання повторному зараженню гепатитом С, особливо враховуючи той факт, що програми зменшення шкоди та замісної підтримувальної терапії, на жаль, наразі не мають широкого застосування та розповсюдження у закладах виконання покарань.
Звичайно запровадження програм зменшення шкоди в установах виконання покарань є системною задачею і кожний окремий наркозалежний ув’язнений чи засуджений не може вплинути на це, проте він може дотримуватися простих правил профілактики.
Наприклад, у контексті вірусного гепатиту С, необхідно:
- застосовувати бар’єрні контрацептиви;
- користуватися засобами разового (шприци, голки, крапельні системи, гінекологічні оглядові дзеркала тощо) та індивідуального (зубні щітки, леза для гоління, контактні лінзи) призначення;
- користування стерильним інструментарієм багаторазового призначення (манікюрний, стоматологічний, хірургічний, лабораторний, інструмент для пірсингу, татуажу тощо).
Раннє виявлення, якісна діагностика та своєчасний початок лікування забезпечить стримування поширення туберкульозу в установах ДКВС України
- Забезпечити організацію профілактичних оглядів серед осіб, які
перебувають в установах ДКВС України
- Забезпечити раннє виявлення осіб з підозрою на туберкульоз
серед усіх хворих, що звертаються за медичною допомогою до
медичної частини
- Забезпечити дотримання алгоритму діагностики для всіх хворих
з підозрою на ТБ
- Забезпечити своєчасне направлення хворих на туберкульоз до
спеціалізованих закладів/підрозділів
- Забезпечити лікування хворих на ТБ із дотриманням міжнародних
протоколів лікування;
- Забезпечити формування прихильності до лікування хворих на ТБ ;
- Забезпечити принципи інфекційного контролю ТБ під час лікування
хворих на ТБ.
Перелік симптомів та захворювань,
за наявності яких пацієнту проводять обстеження на ТБ,
фактори ризику захворювання на ТБ
І. Симптоми, при яких пацієнту проводять обстеження на ТБ в закладах охорони
здоров’я незалежно від підпорядкованості та рівня надання медичної допомоги
- Обстеження з метою виявлення ТБ легень проводиться за наявності таких симптомів:
1) кашель більше 2-х тижнів;
2)кровохаркання;
3) підвищена втомлюваність та слабкість;
4) підвищена пітливість, особливо вночі;
5) зменшення ваги тіла з невизначених причин;
6) підвищення температури тіла (має значення навіть незначне підвищення – до 37 -37,2°С);
7) задишка при незначному фізичному навантаженні;
8) біль у грудній клітці.
- Обстеження з метою виявлення позалегеневого ТБ проводиться за наявності таких
симптомів:
1) тривалий біль у хребті та великих суглобах нез’ясованої етіології;
2) збільшення периферичних лімфатичних вузлів нез’ясованої етіології;
3) хронічне захворювання нирок і сечовивідних шляхів;
4) безпліддя у жінок і чоловіків нез’ясованої етіології;
5) увеїт.
За клінічними показаннями можуть обстежуватися також пацієнти з тривалими
запальними процесами іншої локалізації, резистентними до лікування, що проводиться,
а також при виявлення змін, що можуть свідчити про ТБ за результатами обстеження.
Психосоціальна підтримка в програмі ЗПТ.
Основним напрямком не медикаментозного лікування пацієнтів із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів є надання їм психосоціальної підтримки.
В якості заходів із психосоціальної підтримки рекомендується використовувати лише ті, які мають доведену ефективність, а саме:
- когнітивно-поведінкова терапія (КПТ),
- профілактика рецидивів,
- мотиваційне інтерв’ю,
- короткочасні втручання (Brief Interventions), управління випадком (Case Management),
- групова та сімейна терапія.
Наданню психосоціальних послуг має передувати оцінка соціального статусу та проблем пацієнта (відсутність житла, безробіття, фінансові проблеми, проблеми у стосунках тощо).
Запровадження інформаційної системи “Моніторинг соціально значущих хвороб” у пенітенціарному секторі та покращення ключових індикаторів якості ЗПТ.
У 2023 році розроблено та затверджено два накази ЦОЗ ДКВСУ «Про функціонування інформаційної системи «Моніторинг соціально значущих хвороб» в закладах охорони здоров’я ЦОЗ ДКВС України» (зі змінами). Ними було введено в дію промислову версію ІС МСЗХ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ та затверджено відповідальних осіб та координаторів, як на центральному рівні так і в регіонах у тому числі за модуль ЗПТ. Крім того було за допомогою ЦГЗ організовано та проведено два тренінги (для представників 7 діючих сайтів ЗПТ) щодо запровадження модулю ЗПТ ІС МСЗХ та опрацьовувалися особливості застосування модулю ЗПТ ІС МСЗХ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ.
На даному етапі продовжується опрацювання особливості застосування модулю ЗПТ ІС МСЗХ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ підбір профільного медперсонала враховуючи відкриття нових сайтів та облаштування їх компьютерною технікою. На даному етапі тимчасово звітна інформація збирається затвердженими наказами ЦОЗ ДКВСУ електронними формами місячних звітів. До кінця 2024 року заплановано повноцінне введення модулю ЗПТ ІС МСЗХ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ з врахуванням відкриття нових сайтів.
Координація розвитку програми на національному рівні. Установи та організації залучені до реалізації програми, включаючи проекти міжнародної технічної допомоги, пацієнтські спільноти.
КЛЮЧОВІ ПАРТНЕРИ/ РЕАЛІЗАТОРИ ПРОГРАМИ ЗПТ В УКРАЇНІ
ДУ «Центр громадського здоров’я МОЗ України» – Підготовка пропозицій та взаємодія з центральними органами виконавчої влади щодо покращення чинного законодавства, підготовка проектів нормативно-правових актів та супровід їх затвердження; ∙ Здійснення загальної координації розвитку програми ЗПТ на національному та регіональному рівнях задля розширення програми та покращення якості послуг; ∙ Надання організаційно-методичної підтримки, сприяння забезпеченню доступу до доказової інформації надавачів послуг через проведення візитів технічної підтримки, розробку проектів медикотехнологічної документації, організацію навчальних заходів тощо; ∙ Забезпечення координації та взаємодії державних та неурядових організацій, проектів міжнародної технічної підтримки; ∙ Здійснення загального моніторингу та оцінки ефективності реалізації програми; ∙ Фармменеджемент та супровід державних закупівель; ∙ Впровадження модулю по ЗПТ як складової частини медичної інформаційної системи
МБФ «Альянс громадського здоров’я»/ГФ – Надання послуг психосоціального супроводу для пацієнтів ЗПТ (субгрантування регіональних НУО); ∙ Технічна підтримка для існуючих та нових сайтів ЗПТ ∙ Впровадження моделі «Фінансування за результат» – стимулювання ЗОЗ, які впроваджують ЗПТ за набір та утримання нових пацієнтів; ∙ Технічна підтримка для можливості відкриття нових сайтів ЗПТ у пенітенціарному секторі; ∙ Підтримка роботи Національної гарячої лінії з питань наркозалежності, ЗПТ та вірусних гепатитів як ефективного адвокаційного механізму захисту прав ЛВН та пацієнтів ЗПТ; ∙ Закупівля швидких тестів на визначення ПАР
МБФ «Альянс громадського здоров’я»/ Центри контролю та профілактики захворювань США (CDC), згідно з Надзвичайним планом Президента США по боротьбі зі СНІДом (PEPFAR) – Мотивація персоналу задля розширення доступу та усунення бар’єрів до швидкого початку ЗПТ; ∙ Закупівля тестів на ПАР, алкотестерів; ∙ Впровадження клієнт-центрованого сервісу через 2 мобільні амбулаторії ЗПТ в Дніпропетровській області (м. Дніпро та м. Кривий Ріг) Впровадження Системи моніторингу ключових індикаторів якості ЗПТ. Географія проекту: м. Київ, Дніпропетровська, Одеська, Миколаївська, Херсонська, Донецька, Кіровоградська, Запорізька, Полтавська області. ∙ Впровадження автоматизованого психологотерапевтичного сервісу для пацієнтів ЗПТ (номер 0- 800-605-937); ∙ Захист прав пацієнтів, підтримка Гарячої лінії з питань наркозалежності та ЗПТ (номер 0-800-507-727); ∙ Підтримка та поточна модернізація мобільного додатку та веб-сайту ЗПТ (www.zpt.org.ua)
National Institutes of Health (NIDA), USA – «Розширення доступу до медикаментозного підтримувального лікування (МПЛ) в Україні» (ExMAT) – дослідницький проект у рамках партнерства зі Школою медицини Єльського університету (США)
Проект «Заради життя» USAID – Впровадження ЗПТ у пенітенціарних закладах (закінчив свою діяльність у 2022 році).
Європейський Інститут Політики Громадського Здоров’я/National Institute on Drug Abuse, through Yale University – Розширення доступу до медикаментозного підтримуючого лікування в Україні. Географія проекту: 18 регіонів України Інтеграція лікування залежності та ВІЛ-інфекції у первинну ланку охорони здоров’я (IMPACT). Географія проекту: м. Київ, Кропивницький, Одеса, Черкаси, Миколаїв, Кривий Ріг, Дніпро, Маріуполь, Краматорськ, Рівне, Слов’янськ, Житомир
Український Інститут Політики Громадського Здоров’я PEPFAR/CDC через Альянс громадського здоров’я – Покращення якості медикаментозного підтримуючого лікування в Україні Географія проекту: Регіони ПЕПФАР
Український Інститут Політики Громадського Здоров’я/National Institute on Drug Abuse – Лікування психічних розладів у пацієнтів в метадонових клініках України (MEDIUM) Географія проекту: 12 наркологічних установ: Миколаїв (2), Дніпро, Вінниця, Івано-Франківськ, Кривий Ріг, Київ, Тернопіль, Кропивницький, Краматорськ, Полтава, Львів Співпраця із запобігання поширенню ВІЛ в місцях позбавлення волі Географія проекту: Миколаїв, Дніпро, Суми, Вінниця, Хмільницький.
БО «100% ЖИТТЯ»/ГФ – Моніторинг силами пацієнтської спільноти та пацієнтський контроль ефективності проведення закупівель лікарських засобів за напрямом ЗПТ за кошти державного бюджету.
БО «Вільна зона» – впровадження комплексного пакету зменшенння шкоди в установах ДКВСУ, соціальний супровід пацієнтів програми ЗПТ, профілактика передозувань при звільненні.
Головні виклики та рекомендації за результатами оцінки
Основні виклики:
- Станом на початок 2024 року наявність сайтів ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України лише в трьох слідчих ізоляторах, відсутність доступу до ЗПТ в колоніях мінімального та максимального рівнів безпеки, а також хворих на ТБ.
- Формальний підхід до забезпечення виконання вимог визначених морально застарілим спільним наказом МОЗ, МВС, Мін’юст, ДСКНУ від 22.10.2012 №821/937/1549/5/156 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії».
- Складність отримання дозвільної документації на вже готові та облаштовані сайти ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України. (бюрократичні перепони, реформуванння підрозділів, які видають вказані дозволи).
- Слабкий кадровий потенціал ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України (недостатня кількість лікарів наркологів/психіатрів та лікарів загальної практики з наявними курсами ТУ по ЗПТ, як самих спеціалістів так і посад).
- Наявність повного комплексного пакету послуг зі зменшення шкоди від вживання психоактивних речовин засудженими лише у двох виправних колоніях Вінницької та Одеської областей.
- Складність доступу наркозалежних до альтернативних науково-обгрунтованих методів лікування хімічної залежності (терапевтичні спільноти тощо).
- Відсутність коштів ДБ на ремонт та облаштування сайтів ЗПТ, закупівлю лікарських засобів, медичних виробів та обладнання (включаючи компьютерну техніку).
- Порушення логістичних зв’язків, що призводило до затримки поставок препаратів.
- Проблеми зі зберіганням рідкого метадону у зв’язку реформуванням ДП «Укрмедпостач».
- Повноцінне запровадження модулю ЗПТ в ІС МСЗХ на сайтах ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ з врахуванням їх розширення.
- Доступ на діючих сайтах ЗПТ виключного до одного препарату ЗПТ (рідкого метадону).
- Повноцінне функціонування МДК, затверджених нормативно в усіх ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ України.
- Соцсупровід представниками НУО пацієнтів програми ЗПТ.
- Відсутність окремого повноцінного біоповедінкового дослідження «наркосцени» в установах ДКВС України.
- Забезпечення виконання розроблених консультантами ГВП спільно з фахівцями ЦГЗ та затверджених представниками ГФ індикаторів по ЗПТ.
Рекомендації:
- Забезпечити до кінця 2024 року створення 17 сайтів ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ при всіх слідчих ізоляторах або виправних колоніях, які знаходяться рядом з обласними центрами та мають у своїй структурі ділянку СІЗО (виключаючи ті, які знаходяться рядом з лінією боєзіткнення).
- Забезпечити доступ до програми ЗПТ, засуджених, які відбувають покарання у виправних колоніях мінімального та максимального рівнів безпеки, а також пацієнтів хворих на активну форму туберкульозу до кінця поточного року.
- Вжити дієвих заходів щодо покращення кадрового потенціалу сайтів ЗПТ що будуть функціонувати до кінця 2024 року (26 сайтів ЗПТ). Введення нових посад лікарів та середнього медперсоналу, закріплених за сайтами ЗПТ. Підбір кваліфікованих кадрів, залучаючи місцеві НУО. Організація проведення навчання, в тому числі курсів ТУ з ЗПТ.
- Забезпечення сталого і безперебійного функціонування налагодженої програми ЗПТ в умовах військової агресії рф проти України, як у 7 діючих так і 19 нових, які будуть запущені до кінця 2024 року.
- Провести окреме повноцінне біоповедінкове дослідження «наркосцени» в установах ДКВС України та чіткого розрахунку оціночної кількості пацієнтів з опіоїдною залежністю.
- Розробити спільно з зацікавленими ЦОВами новий НПА, замість спільного наказу МОЗ, МВС, Мін’юст, ДСКНУ від 22.10.2012 №821/937/1549/5/156 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії».
- Розширити спектр лікарських засобів програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВСУ (сублінгвальний бупренорфін, який закладений при формуванні заявки ГФ, вже запущена процедура закупівлі, у співвідношенні 85% рідкого метадону, 15% сублінгвального бупренорфіну). Вивчити досвід застосування в закладах цивільного сектору та можливості подальшого запровадження в ДКВСУ пролонгованої форми бупренорфіна та комбінованого препарату (бупренорфін+налоксон).
8.Продовжити розширення кількості виправних колоній, де є доступ до повного комплексного пакету послуг зі зменшення шкоди від вживання психоактивних речовин засудженими.
- Запровадити доступу наркозалежних до іноваційних альтернативних науково-обгрунтованих методів лікування хімічної залежності (терапевтичні спільноти тощо)
- Забезпечити механізм безперебійної закупівлі, постачання та зберігання препаратів ЗПТ.
- Забезпечити 95% якість даних фахівцями ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України щодо ЗПТ до інформаційної системи «Моніторинг соціально значущих хвороб».
- Всім філіям ЦОЗ ДКВСУ оновити клінічні маршрути пацієнтів на підставі вимог наказу ЦОЗ ДКВС України від 05.07.2022 № 33-ОД «Про впровадження стандартних операційних процесів з профілактики, діагностики, лікування, догляду та підтримки засуджених та осіб, узятих під варту, з вірусом імунодефіциту людини, туберкульозом, вірусним гепатитом С та наркозалежністю» з врахуванням введення нових сайтів ЗПТ.
- Зацікавленим партнерам залучитися в питаннях адвокації до оформлення отримання дозвільної документації на вже готові та облаштовані сайти ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України.
- Забезпечити виконання повноцінне функціонування МДК з врахуванням розширення кількості сайтів ЗПТ та соцсупроводу пацієнтів програми ЗПТ неурядовою організацією.
- Забезпечення доступу до послуг програми медичних гарантій за напрямком «Лікування осіб із психічними та поведінковими розладами внаслідок вживання опіоїдів із використанням препаратів замісної підтримувальної терапії» без дискримінації з урахуванням юридичного статусу.
- Забезпечення безперервності лікування препаратами ЗПТ для осіб, які перебувають в установах ДКВС України всіх рівнів режиму безпеки.
- Забезпечення доступу осіб, взятих під варту та засуджених до тестування, діагностики та лікування вірусних гепатитів.
- Забезпечити існуючий з 2019 року безперебійний механізм закупівлі та застосування налоксону за кошти ДБ (відповідно до затвердженого наказу ЦОЗ ДКВС України.
Додатки
Додаток 1
АССИСТ
А. Скринінговий профілактичний інструмент (опитувальник) щодо вживання психоактивних речовин
Інтерв’юер ПІБ ______________________
Пацієнт ПІБ_________________________ Дата________________
Вступ (текст звернення представника закладу до пацієнта/пацієнтки)
Дякуємо Вам за участь в цьому короткому інтерв’ю, що охоплює вживання алкоголю, тютюнових виробів та інших наркотичних речовин.
Я збираюся поставити Вам декілька питань, що стосуються Вашого досвіду вживання цих речовин протягом всього вашого життя, у тому числі і за останні три місяці.
Ці речовини можуть застосовуватися різними шляхами: куріння, ковтання, нюхання, вдихання, введення у вигляді ін’єкцій або вживатися в пігулках (покажіть карту наркотиків). Деякі з цих речовин можуть призначатися лікарем (наприклад, транквілізатори або знеболюючі).
У цьому інтерв’ю ми не враховуємо препарати, призначені Вашим лікарем. Проте, якщо Ви вживаєте такі препарати не за призначенням лікаря, або вживаєте їх частіше, або у вищій дозі, ніж було призначено, – будь ласка, скажіть мені про це.
Оскільки ми цікавитимемося вживанням Вами заборонених до поширення наркотиків, пам’ятайте про те, що отримана від Вас інформація такого роду залишиться суто конфіденційною.
1 питання
(На подальших візитах звіряйте поточні відповіді пацієнта з відповідями на 1-е питання під час 1-го візиту. Будь-які відмінності у відповідях мають бути досліджені)
Протягом Вашого життя чи приймали Ви будь-коли наступні речовини? (без призначення лікаря)
Ні
Так
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
0
3
б. Алкогольні напої (вино, горілка, пиво та інші)
0
3
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
0
3
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
0
3
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
0
3
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
0
3
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
0
3
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
0
3
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
0
3
и. Інші речовини – які конкретно:
0
3
Якщо всі відповіді негативні – спробуйте поставити наступне питання: “Навіть коли вчилися в школі?”
Якщо на кожен пункт була дана відповідь «Ні» – припиніть інтерв’ю.
В разі відповіді «Так» в будь-якому з пунктів, поставте 2-е питання по кожній відміченій речовині.
2 питання
За останні три місяці, як часто Ви вживали відмічені Вами речовини (Перша речовина, друга та інші)?
Ніколи
1 раз або двічі
Раз у місяць
Раз у тиждень
Щодня або майже
щодня
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
0
2
3
4
6
б. Алкогольні напої (вино, горілка, пивота інші)
0
2
3
4
6
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
0
2
3
4
6
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
0
2
3
4
6
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
0
2
3
4
6
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
0
2
3
4
6
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
0
2
3
4
6
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
0
2
3
4
6
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
0
2
3
4
6
и. Інші речовини – які конкретно:
0
2
3
4
6
Якщо в кожному з пунктів 2-го питання відмічено «Ніколи» – продовжуйте з 6-го питання.
Якщо будь-яка з речовин, перерахованих в 2-му питанні, вживалася в попередні три місяці, – продовжуйте відповідати на 3, 4, 5 питання для кожної з відмічених речовин.
3 питання
За останні три місяці, як часто Ви відчували надмірно сильний потяг спожити речовину (Перша речовина, друга та інші)?
Ніколи
1 раз або двічі
Раз у місяць
Раз у тиждень
Щодня або майже
щодня
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
0
3
4
5
6
б. Алкогольні напої (вино, горілка, пиво та інші)
0
3
4
5
6
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
0
3
4
5
6
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
0
3
4
5
6
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
0
3
4
5
6
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
0
3
4
5
6
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
0
3
4
5
6
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
0
3
4
5
6
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
0
3
4
5
6
и. Інші речовини – які конкретно:
0
3
4
5
6
4 питання
За останні три місяці, як часто вживання Вами речовини призводило до проблем зі здоров’ям, із людьми, які Вас оточують, із законом або фінансами?
Ніколи
1 раз або двічі
Раз у місяць
Раз у тиждень
Щодня або майже
щодня
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
0
4
5
6
7
б. Алкогольні напої (вино, горілка, пиво та інші)
0
4
5
6
7
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
0
4
5
6
7
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
0
4
5
6
7
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
0
4
5
6
7
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
0
4
5
6
7
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
0
4
5
6
7
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
0
4
5
6
7
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
0
4
5
6
7
и. Інші речовини – які конкретно:
0
4
5
6
7
5 питання
За останні три місяці як часто Вам не вдавалося зробити те, що зазвичай Ви робите, через вживання речовин (Перша речовина, друга та інші)
Ніколи
1 раз або двічі
Раз у місяць
Раз у тиждень
Щодня або майже
щодня
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
0
5
6
7
8
б. Алкогольні напої (вино, горілка, пиво та інші)
0
5
6
7
8
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
0
5
6
7
8
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
0
5
6
7
8
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
0
5
6
7
8
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
0
5
6
7
8
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
0
5
6
7
8
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
0
5
6
7
8
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
0
5
6
7
8
и. Інші речовини – які конкретно:
0
5
6
7
8
Задайте 6 і 7 запитання відносно кожної речовини, відміченої в 1-му запитанні
6 питання
Чи висловлював будь-хто з Ваших друзів або родичів побоювання з приводу вживання Вами речовин (Перша речовина, друга та інші)?
Ні, ніколи
Так, за останні три місяці
Так, та не за останні три місяці
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
0
6
3
б. Алкогольні напої (вино, горілка, пиво та інші)
0
6
3
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
0
6
3
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
0
6
3
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
0
6
3
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
0
6
3
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
0
6
3
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
0
6
3
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
0
6
3
и. Інші речовини – які конкретно:
0
6
3
7 питання
Чи бували у Вас будь-коли невдалі спроби контролювати вживання, знизити дозу або зовсім припинити вживання речовини (Перша речовина, друга та інші)?
Ні, ніколи
Так, за останні три місяці
Так, та не за останні три місяці
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
0
6
3
б. Алкогольні напої (вино, горілка, пиво та інші)
0
6
3
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
0
6
3
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
0
6
3
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
0
6
3
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
0
6
3
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
0
6
3
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
0
6
3
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
0
6
3
и. Інші речовини – які конкретно:
0
6
3
8 питання
Ні, ніколи
Так, за останні 3 місяці
Так, не за останні три місяці
Чи вводили Ви будь-коли собі наркотики ін’єкційно? (БЕЗ ПРИЗНАЧЕННЯ ЛІКАРЯ)
0
2
1
Примітка:
Пацієнтки, які вводили собі наркотики ін’єкційно за останні три місяці, мають бути опитані про частоту і дозування ін’єкцій протягом цього періоду для визначення групи ризику
Частота ін’єкцій Тип інтервенції
Раз на тиждень або рідше або менш ніж три дні поспіль
Коротка профілактична інтервенція, включаючи роботу з «бланком ін’єкційного ризику»
Частіше ніж раз на тиждень або три і більше днів поспіль
Подальший аналіз міри залежності та інтенсивності лікування з лікарем-наркологом*
Як визначається міра залежності від певної наркотичної речовини
Для кожної наркотичної речовини (від а. до и.) підсумовуйте бали, отримані по питаннях 2, 3, 4, 5, 6, 7 (перше і восьме питання в даний підрахунок не включаються). Наприклад, набрані бали для канабіса підраховуються таким чином: В2в+В3в+В4в+В5в+В6в+В7в=.
Примітка: у 5-му питанні бали для тютюнових виробів не підраховувалися, т.ч. підрахунок буде наступним: В2a + В3a + В4a + В6a + В7a
Тип інтервенції визначається мірою залежності пацієнта від певної наркотичної речовини
Кількість набраних балів
Інтервенції не потребує
Потребує короткострокової інтервенції
Потребує інтенсивнішої терапії
а. Тютюн
0-3
4-26
27+
б. Алкоголь
0-10
11-26
27+
в. Каннабіс
0-3
4-26
27+
г. Кокаїн
0-3
4-26
27+
д. Амфетаміни
0-3
4-26
27+
е. Інгалянти
0-3
4-26
27+
є. Заспокійливі
0-3
4-26
27+
ж. Галюциногени
0-3
4-26
27+
з. Опіати
0-3
4-26
27+
і. Інші речовини
0-3
4-26
27+
Примітка: * Подальший аналіз міри залежності і більш інтенсивне лікування можуть бути здійснені лікарем – наркологом.
Б. БЛАНК ВІДПОВІДЕЙ ПАЦІЄНТА
Бланк відповідей -психоактивні речовини
а. Тютюнові вироби (сигарети, сигари, жувальний тютюн та інші)
б. Алкогольні напої (пиво, вино, горілка та інші)
в. Каннабіс (марихуана, гашиш, план, анаша та інші)
г. Кокаїн (кокс, крек та інші)
д. Амфетаміни (екстазі та інші психостимулятори)
е. Інгалянти (клей, бензин, нітросполучення та інші)
є. Заспокійливі або снодійні (сібазон, седуксен, валіум та інші)
ж. Галюциногени (ЛСД, гриби, блекота та інші)
з. Опіати (героїн, морфін, метадон, кодеїн та інші)
и. Інші речовини – які конкретно:
Бланк відповідей (питання 2-5)
Ніколи: не вживала /вживав за останні 3 місяці
Один раз або двічі: 1 або 2 рази за останні 3 місяці
Щомісячно: від 1 до 3 разів на місяць
Щотижня: від 1 до 4 разів на тиждень
Щодня або майже щодня: 5 -7 разів на тиждень
__________________________________________________________________________
Бланк відповідей (питання 6-8)
Ні, ніколи
Так. Але не за останні 3 місяці
Так. Протягом останніх 3 місяців
В. БЛАНК ЗВОРОТНЬОГО ЗВ’ЯЗКУ ПАЦІЄНТА
П.І.Б. ________________________________ ДАТА _____________________
Міра залежності від психоактивної речовини
Психоактивна речовина
БАЛИ
МІРА РИЗИКУ
а. Тютюн
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
б. алкоголь
0-10
11-26
27+
низька
середня
висока
в. каннабіс
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
г. Кокаїн
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
д. Амфетаміни
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
е. Інгалянти
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
є. Заспокійливі
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
ж. Галюциногени
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
з. Опіати
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
и. Інші речовини
0-3
4-26
27+
низька
середня
висока
Що означають Ваші бали?
низькі
Ризик для здоров’я (та інших проблем) від вживання Вами психоактивних речовин – незначний
середні
Ви ризикуєте здоров’ям (і появою інших проблем) через вживання Вами психоактивних речовин
високі
Ви – в групі високого ризику і маєте сформовану залежність та безліч серйозних проблем (із здоров’ям, людьми, які Вас оточують, фінансами, законом та ін.) через вживання наркотиків.
Чи стурбовані Ви через вживання Вами психоактивних речовин?
а. тютюн
Ризик появи у Вас наведених нижче ускладнень
Низький
Середній
Високий
Куріння тютюнових виробів пов’язане з:
(позначте)
Передчасним старінням, зморшкуватою шкірою
Інфекційними захворюваннями дихальних шляхів та астми
Підвищеним тиском та діабетом
Інфекційними захворюваннями дихальних шляхів, алергії та астми у дітей курця
викиднями, передчасними пологами, низькою вагою новонароджених в тих жінок, які курять під час вагітності
хворобою нирок
Хронічними обструктивними захворюваннями легенів
Хворобами серця, інсультами, захворюваннями судин
Хворобами серця, інсультами, захворюваннями судин
Онкологічними захворюваннями
б. алкоголь
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне зловживання алкоголем пов’язане з:
(позначте)
Похміллям, агресивною і запальною поведінкою, нещасними випадками і травмами
Зниженням сексуальної потенції, передчасним старінням
Проблемами із травленням, виразками, запаленням підшлункової залози, високим тиском крові
Тривогою і депресією, самогубством, порушенням спілкування, фінансовими і професійними проблемами
Погіршенням пам’яті і здатності вирішувати життєві проблеми
Захворюваннями мозку новонароджених у жінок, які вживають алкоголь під час вагітності
Інсультами, поступовим пошкодженням мозку, м’язовими і нервовими розладами
Хворобами печінки і підшлункової залози
Онкологічними захворюваннями
Відповідно до наказу МОЗ України від 28.11.1997 №339 одна стандартна доза алкоголю приблизно дорівнює 10г абсолютного етилового спирту, тобто 1 стандартна доза містить: 330мл пива, 100 мл вина, 25 мл горілки чи коньяку.
в. каннабіс
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне вживання препаратів конопель пов’язане з:
(позначте)
Порушеннями уваги та мотивації
Тривогою, маревними розладами, панікою, депресією
Погіршенням запам’ятовування і здатності вирішувати життєві проблеми
Підвищенням тиску крові
Астмою, бронхітом
Психозами у разі схильності до шизофренії
Хворобами серця і хронічними обструктивними захворюваннями легенів
Онкологічними захворюваннями
г. кокаїн
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне вживання кокаїну пов’язане з:
(позначте)
Порушеннями сну, серцебиттям, головним болем, зниженням ваги
Відчуттям оніміння кінцівок, липкої шкіри, розчосами та подряпинами
Нещасними випадками і травмами, фінансовими проблемами
Порушеннями мислення
Коливаннями настрою – тривогою, депресією або манією
Агресивністю і мареннями
Вираженим потягом до наркотика, хронічним стресом
Психозами унаслідок вживання високих доз
Раптовою смертю внаслідок захворювань серця
д. амфетаміни
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне вживання амфетамінів пов’язане з:
(позначте)
Порушеннями сну, втратою апетиту і зниженням ваги, зневодненням
Судомами м’язів обличчя, головним болем, біллю в м’язах
Коливаннями настрою – тривогою, депресією, збудженням, манією, панікою, параноєю
Тремтінням в тілі, порушенням ритму серця, задухою
Нападами люті та агресії
Психозами унаслідок вживання високих доз
Постійним пошкодженням мозкових клітин
Хворобами печінки, мозковими кровотечами, інколи – раптовою смертю (екстазі)
е. інгалянти
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне вживання інгалянтів пов’язане з:
(позначте)
Запамороченнями і галюцинаціями, постійною сонливістю, порушенням орієнтування, погіршенням зору
Симптомами застуди, синуситами, носовими кровотечами
Порушеннями травлення, виразками шлунку
Нещасними випадками та травмами
Втратою пам’яті, затьмаренням свідомості, депресіями, агресивністю
Порушеннями координації, сповільненою реакцією, гіпоксією
Деліріозними розладами свідомості, судомами, комою, пошкодженнями внутрішніх органів (серця, легень, печінки, нирок)
Смертю від серцевої недостатності
є. заспокійливі
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне вживання седативних пов’язане з:
(позначте)
Постійною сонливістю, запамороченнями і затьмареннями свідомості
Послабленням концентрації уваги і запам’ятовування
Нудотою, головним болем, нестійкою ходою
Порушеннями сну
Тривогою і депресією
Швидким зростанням толерантності і появою залежності незабаром після початку вживання
Важкою абстиненцією
Передозуванням і смертю в разі одночасного вживання з алкоголем, опіатами або іншими заспокійливими засобами.
ж. галюциногени
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне вживання галюциногенів пов’язане з:
(позначте)
Галюцинаціями (приємними або неприємними) – зоровими, звуковими, тактильними, сенсорними
Порушеннями сну
Нудотою і блюванням
Прискоренням серцебиття і підвищенням тиску крові
Коливаннями настрою
Тривогою, панікою, маревними розладами
Нав’язливими спогадами
Погіршенням перебігу психічних розладів
з. опіати
Ризик появи у Вас нижче наведених ускладнень
Низький
Середній
Високий
Регулярне вживання опіатів пов’язане з:
(позначте)
Нудотою і блюванням, свербінням шкіри
Сонливістю
Закрепами, захворюваннями зубів
Погіршенням концентрації уваги і запам’ятовуванням
Зниженням сексуального потягу, імпотенцією
Порушеннями міжособового спілкування
Фінансовими і професійними проблемами, порушень закону
Швидким зростанням толерантності і появою залежності, важкою абстиненцією
Передозуванням і смертю від дихальної недостатності
Офіційний переклад профілактичного опитувальника АССИСТ на українську мову здійснений фахівцями Всеукраїнської наркологічної асоціації за згодою та у співпраці зі штаб-квартирою ВООЗ (Женева).
Додаток 2
СКРИНІНГ Симптомів залежності відповідно до Міжнародної класифікації хвороб 10-го перегляду (ICD-10 Checklist)
Наступні питання стосуються Вашого споживання опіоїдів (героїн, екстракт макової соломки – «ширка», дезоморфін – «крокодил», препарати, що містять кодеїн, морфін, трамадол і т.п. Щирі відповіді допоможуть Вашому лікарю вибрати правильне і необхідне для Вас лікування.
1. Чи було у Вас сильне бажання або виражений потяг (“тяга”) до вживання наркотику
Так
Ні
2. Чи вважали Ви, що Вам важко або неможливо контролювати споживання наркотику
Так
Ні
3. Чи виникали у Вас симптоми відміни (“ломки”), якщо Ви припиняли вживати наркотик?
Так
Ні
4. Чи доводилося Вам приймати наркотик, щоб позбутися симптомів відміни (“ломки”)?
Так
Ні
5. Чи помічали Ви, що для досягнення того ж ефекту потрібно приймати дози більше, ніж раніше (толерантність)?
Так
Ні
6. Чи відзначаєте Ви, що з часом Ви перестали урізноманітнити характер вживання наркотику?
Так
Ні
7. Чи помітили Ви, що стали все більше і більше нехтувати своїми колишніми інтересами на користь прийому наркотиків?
Так
Ні
8. Відзначали Ви, що споживання наркотиків шкодить Вам психологічно або фізично?
Так
Ні
9. Продовжували Ви приймати наркотики незважаючи на явні шкідливі наслідки, пов’язані з їх прийомом?
Так
Ні
10. Як довго тривають проблеми, пов‘язані з наркотиками?
a. в роках
b. в місяцях
Діагноз залежності має бути встановлений, якщо 3 або більше симптомів, що відмічені номерами 1, 2, 3, 5, 7 і 9, присутні протягом 12 міс. і більше.
Додаток 3
Порівняльна таблиця ефективності різних методів лікування
У таблиці нижче перелічені основні фактори щодо різних методів лікування, які потрібно брати до уваги при виборі видів лікування. Водночас, ця таблиця не містить вичерпного огляду доказів ефективності різноманітних методів лікування.
Види лікування
Переваги
Недоліки
Підтримувальна терапія агоністами опіоїдів
- Переконливі докази спроможності:
скорочувати вживання опіоїдів
знижувати смертність
підвищувати якість життя
- Дозволяє запобігати СВО у хворих або нестабільних пацієнтів
- Спроможність забезпечувати дотримання пацієнтами курсу лікування
- Широка доступність
- Висока вартість для пацієнтів (вартість щоденного проїзду до місця видачі препаратів)
- Побічні ефекти
- Стигматизація
- Обмеження щодо нагляду за прийомами дози (обмеження щодо способу життя, подорожей тощо)
- Більша тривалість СВО при перериванні терапії
Детоксикація
- Короткострокові зобов’язання
- Цікава для споживача
- Низькопороговий вид лікування (доступний для багатьох)
- Точка початку лікування
- Якщо застосовується лише цей вид лікування, довгострокові результати є незначними
- Підвищення ризику передозування після СВО (втрата толерантності)
- Може приводити до дестабілізації інших медичних станів (хронічного болю, психічного здоров’я)
Лікування антагоністами опіоїдів (налтрексоном)
- Ефективне для скорочення вживання опіоїдів у людей з високою мотивацією та хорошою підтримкою
- Медичні препарати не містять опіоїдів
- У більшості пацієнтів – низький рівень дотримання курсу лікування
- Обмеження щодо сприйняття
- Побічні ефекти
- Ускладнює лікування больового синдрому
- Передбачає витрати у пацієнтів
- Перед початком прийому налтрексону потрібно провести детоксикацію
- Підвищення ризику передозування після переривання прийому через втрату толерантності
Лікування у реабілітаційному центрі (стаціонарне лікування)
- Ефективне для пацієнтів зі складними соціальними проблемами та нерозвиненими навичками життя
- Не передбачає прийому медичних препаратів
- Потребує значного часу та готовності до проживання окремо від сім’ї та громади
- Довготривалі результати залежать від якості допомоги після виписки зі стаціонару
- Як правило, обов’язковою умовою для прийому до стаціонару є проходження курсу детоксикації
- Висока вартість
- Часто – наявність черг
Амбулаторне консультування (без прийому медичних препаратів)
- Певна ефективність у лікуванні наркоманії меншої гостроти або на початковій стадії
- Є докази, що для пацієнтів із більш гострою залежністю результати такого лікування є незначними
- Велика різниця в якості консультативної допомоги, яку надають різні провайдери
Додаток 5
Приклад короткої інтервенції з метою мотивування до лікування синдрому залежності
Кроки короткого втручання
Діалог/процедури
Вступ
1.Надати обґрунтування курсу терапії
Почніть зі слів подяки:
«Перш ніж ми почнемо, дозвольте мені трохи пояснити, як ми будемо працювати разом. Ви вже провели деякий час, заповнюючи потрібні нам опитувальники – і ми Вам вдячні за Ваші відповіді».
Зробіть “філософський” відступ:
«Я маю одразу пояснити, що я не збираюся Вас якимось чином змінювати. Я сподіваюся, що зможу допомогти Вам обдумати ту ситуацію, в якій Ви знаходитесь, і можливо, Ви визначите для себе те, що Ви хочете зробити. Якщо все-таки якісь зміни зробити необхідно, то тільки ВИ можете прийняти таке рішення. Ніхто не може наказати Вам, що Ви повинні робити, і ніхто не може змінити Вас. Я дам Вам інформацію, пов’язану з Вашої ситуацією, і, можливо, деякі поради. Але що Ви будете робити з усією цією інформацією – це вирішувати тільки Вам. Єдина людина, яка може вирішити, чи варто щось міняти і як це зробити, це Ви сам. Сподіваюся, такий варіант спілкування, влаштовує Вас?»
Первинна оцінка важливості обговорюваної теми і ступеня впевненості в своїх силах
• Поставити питання про важливість теми, ступінь впевненості в своїх силах і поставити числові питання
• Поставити питання з емоційною складовою
Шкала для вимірювання значущості:
• «Враховуючи те, що ми вже обговорили, допоможіть мені краще зрозуміти, що Ви думаєте з приводу того, щоб змінити своє життя, зменшивши споживання опіоїдів, відмовившись від їх споживання або зменшивши імовірність рецидиву. Використовуючи шкалу від 1 до 10, визначте, наскільки для Вас буде важливо зменшити, усунути або запобігти рецидиву вживання опіоїдів?»
«10» буде означати, що для Вас такі зміни будуть ДУЖЕ важливі і «1» означає, що Ви зовсім не готові до таких змін у вашому житті».
1. «Чому Ви обрали це число, а не те, яке нижче, наприклад: [назвіть число, яке на 2 пункти нижче, ніж те, яке назвав учасник]?»
Учасник пояснить, чому він не назвав менше число за шкалою. Потім, якщо число, яке він назвав, менше ніж 8, 9, 10 запитайте його:
«Що Вам необхідно знати, щоб вказати більше число?», наприклад [назвіть число на 1-2 пункти вище, ніж те число, яке він вказав]?
Вкажіть інші причини, з яких Ви не хотіли б скоротити чи припинити вживання наркотиків. «Наскільки це відповідає тому образу, в якому Ви уявляєте себе в майбутньому? Якщо такі зміни відбудуться, що тоді зміниться у Вашому житті?»
Шкала впевненості у своїх силах
1. «Використовуючи шкалу від 1 до 10, наскільки Ви впевнені у своїй здатності скоротити, припинити або попередити рецидив вживання героїну після того, як Ви повернетесь у спільноту? «10» позначатиме повну впевненість, а «1» – повну відсутність такої впевненості».
2. «Чому Ви обрали це, а не менше число, наприклад [назвіть число, на 2 пункти нижче, ніж те, яке назвав учасник]?» Учасник пояснить, чому він не назвав менше число за шкалою. Потім, якщо число, яке він назвав, менше 8, 9, 10, запитайте його: Що Вам необхідно знати, щоб вказати більше число, наприклад [назвіть число на 1-2 пункти вище, ніж те, яке він вказав]? Назвіть якісь інші причини, через які Ви б хотіли скоротити, припинити або попередити рецидив вживання незаконних наркотиків.
«Наскільки це відповідає тому образу, в якому Ви уявляєте себе в майбутньому? Якщо такі зміни стануться у Вашому житті, що тоді зміниться у Вашому житті?»
3. «Що має статися, щоб Ви відчули себе більш упевненим? Що Ви змогли змінити в минулому і як Ви цього досягли?»
Числова шкала
4. «Назвіть 5 причин, через які Ви не повинні позбуватися цієї звички» (або повинні повернутися до вживання наркотиків).
5. «Назвіть 5 причин, через які Ви не повинні починати ПТАО».
Вкажіть, що їм було важко знайти хоча б 5 причин, а також повторіть вище наведені переваги.
6. «На яку суму Ви готові побитися об заклад, що Ви зможете утриматися від вживання наркотиків протягом місяця?»
– протягом 3 місяців?
– протягом 6 місяців?
Емоції
7. «Як би Ви почувалися, якби змогли відмовитися від вживання наркотиків протягом 1 місяця?»
8. «Протягом 3 місяців?»
9. «Ви б пишалися собою?»
10. «Як Ви будете почуватися, якщо зірветеся і повернетесь до наркотиків?»
Зворотній зв’язок
Попросити дозволу на зворотній зв’язок
Використовувати навички рефлексивного слухання
Огляд ризиків для здоров’я:
«Ви не заперечуєте, якщо ми розглянемо деякі ризики для здоров’я, пов’язані з використанням опіоїдів?»
«Ви знаєте які ризики виникають у зв’язку з вживанням опіоїдів?»
Шкідливий вплив вживання героїну
(від найменш згубних до найбільш серйозних наслідків):
- Свербіж, нудота і блювання
- Сонливість, закрепи, карієс
- Нездатність сконцентруватися та запам’ятовувати
- Емоційні проблеми
- Соціальні проблеми
- Зниження сексуального бажання та статевого відтворення
- Складнощі у стосунках
- Фінансові проблеми та проблеми на роботі
- Порушення законів
- Толерантність та залежність
- Абстинентний синдром
- Ризик зараження (вірусний гепатит та ВІЛ-інфекція)
- Передозування і смерть від дихальної недостатності
- Депресія
Інфекції кісток
Дати пораду і домогтися вербалізації
- Ставити відкриті питання
- Уважно вислуховувати роздуми, якими ділиться пацієнт
Дайте просту відверту пораду:
«Найкращий спосіб зменшити ризики – це скористатися допомогою (лікуванням)»
«Наскільки сильно Вас непокоять шкідливі наслідки від вживання опіоїдів?»
Виявити протиріччя
- Необхідно змінити думку пацієнта про вживання опіоїдів.
- Уважно вислуховувати роздуми, якими ділиться пацієнт.
Виявити протиріччя шляхом порівняння хороших моментів з менш хорошими, пов’язаними з вживанням опіоїдів.
Поставте питання про плюси і мінуси:
«Що хорошого Ви отримуєте для себе від споживання наркотиків?»
«Які менш хороші явища відбуваються з Вами через вживання наркотиків?» “
Якщо учаснику важко висловити свої думки з приводу вживання наркотиків, інтерв’ю можна активізувати ставлячи додаткові відкриті питання щодо ризиків та шкідливого впливу, пов’язаних з вживанням наркотиків (наприклад, наслідки фізичного, емоційного та правового характеру).
«Я б хотів краще зрозуміти, чому Ви вживаєте наркотики. Як Ви думаєте, чому Ви їх вживаєте/вживали? Що відбувається/відбулось у Вашому житті? Можливо, це і призвело/призводить до вживання наркотиків?»
Підбийте підсумки щодо усіх плюсів і мінусів:
«Назвіть максимальну кількість причин, стільки скільки Ви можете придумати, через які Ви хочете продовжувати/ знову почати вживати наркотики».
«Назвіть максимальну кількість причин, скільки Ви можете придумати, через які Ви хочете припинити вживати наркотики/не повертатися до вживання наркотиків».
А тепер підбийте підсумки:
«Отже, спочатку Ви почали вживати наркотики через те, що _____»
Уважно вислухайте міркування учасника про плюси та мінуси, підбийте підсумки та повторіть те, що говорив учасник з акцентом на мінусах. Пам’ятайте, що необхідно цитувати: коли чуєш, що хтось цитує сказане нами – це створює дуже потужний ефект.
Запитайте в учасника, наскільки він стурбований негативними наслідками вживання наркотиків.
«Чи непокоять Вас ці моменти?»
«Наскільки сильно вони непокоять Вас?»
Дати вступну інформацію про ПТАО
- Поставити питання про те, чи знає клієнт про ПТАО
- Поставити питання про те, чи вживав клієнт метадон або бупренорфін раніше.
Дайте коротку вступну інформацію про ПТАО та поясніть її переваги:
«Вживання наркотиків може призвести до значних і тривалих змін у роботі мозку. Такі зміни змушують людину відчувати сильний потяг, ломки та негативні емоції, коли людина намагається припинити їх вживання. Через такі зміни хімічного складу мозку, більшість людей з наркотичною залежністю потребують лікарських препаратів, щоб подолати залежність та відкоригувати зміни, що відбулися – так само, як хворий на діабет потребує інсуліну, щоб підтримувати відносно нормальний рівень цукру в крові. Препарат, який найчастіше використовується в Україні для лікування наркотичної залежності – це метадон».
Поставте питання про те, що відомо учаснику про метадон.
Запитайте учасника, чи мав він досвід вживання метадону чи бупренорфіну раніше. Запишіть попередню історію клієнта (якщо така є)Додаток 6
Алгоритм надання медичної допомоги пацієнтам із гострою інтоксикацією
Додаток 9
Алгоритм надання медичної допомоги пацієнтам з СВО у ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України
Додаток 10
Клінічна шкала тяжкості синдрому
відміни опіоїдів (COWS)
У кожному пункті обведіть кружечком число, яке найкраще описує відповідні ознаки та симптоми у пацієнта. Ставте оцінку лише за наявності очевидного зв’язку цієї ознаки або симптому з відміною опіоїдів. Загальний бал є сумою балів за всі 11 ознак.
ПІБ пацієнта: ______________________________________________
Дата: _______________________________________
1.Частота пульсу в спокійному стані (рахуйте кількість ударів за хвилину. Пульс міряти після того, як пацієнт протягом хвилини спокійно сидів або лежав):
0 – частота пульсу складає 80 ударів або менше
1 – частота пульсу від 81 до 100
2 – частота пульсу від 101 до 120
4 – частота пульсу вище за 120
- Потіння (протягом останніх півгодини, не через температуру у приміщенні або фізичну активність пацієнта):
0 – пацієнт не повідомляє про напади лихоманки або припливи жару
1 – суб’єктивне повідомлення про напади лихоманки або припливи жару
2 – почервоніння (приплив крові) або помітна вологість обличчя
3 – крапельки поту на лобі або на обличчі
4 – піт стікає по обличчю
- Неспокійний стан (спостереження під час оцінки температури або діяльності пацієнта):
0 – пацієнт може сидіти спокійно
1 – пацієнт повідомляє, що йому важко сидіти спокійно, але він може
3 – часті або недоречні рухи ногами/руками
5 – пацієнт не може сидіти спокійно більше кількох секунд
- Розмір зіниць:
0 – зіниці звужені або нормальних розмірів для
кімнатного освітлення
1 – зіниці, можливо, ширші, ніж звичайно при кімнатному освітленні
2 – зіниці помірно розширені
5 – зіниці розширені настільки, що можна бачити лише край райдужної оболонки
- Біль у кістках і суглобах (якщо у пацієнта був такий біль раніше, бали потрібно ставити лише за додаткові болі, що пов’язані з відміною опіоїдів):
0 – немає
1 – м’який генералізований дискомфорт
2 – пацієнт повідомляє про сильний генералізований біль у суглобах/м’язах
4 – пацієнт потирає суглоби або м’язи та не може спокійно сидіти через дискомфорт
- Нежить або сльозотеча (не викликані симптомами застуди або алергічними реакціями):
0 – немає
1 – у пацієнта закладено ніс або незвично вологі очі
2 – виділення з носа або сльозотеча
4 – постійне виділення з носа або сльози течуть по щоках
- Розлади шлунково-кишкового тракту (за останні півгодини):
0 – немає симптомів розладів ЖКТ
1 – спазми у шлунку
2 – нудота або рідкий стул
3 – блювота або пронос
5 – багаторазові епізоди проносу або блювоти
- Тремор (спостереження за витягнутими руками):
0 – тремтіння немає
1 – тремтіння можна відчути, але воно непомітне
2 – помітне легке тремтіння
4 – сильне тремтіння або посмикування м’язів
- Позіхання (спостереження протягом оцінки):
0 – позіхання немає
1 – пацієнт позіхає один-два рази протягом спостереження
2 – пацієнт позіхає три або більше разів протягом спостереження
4 – пацієнт позіхає кілька разів на хвилину
- Тривога або дратівливість:
0 – немає
1 – пацієнт повідомляє про наростання дратівливості або страху
2 – пацієнт явно роздратований або знаходиться у стані патологічного страху
4 – пацієнт настільки роздратований або знаходиться у такому стані патологічного страху, що йому важко брати участь в оцінці
- «Гусяча шкіра»:
0 – шкіра гладенька
3 – пілоерекцію шкіри можна відчути на дотик або на руках піднімається волосся
5 – пілоерекція є дуже помітною
ЗАГАЛЬНИЙ БАЛ:_____________
ПІБ та підпис лікаря, що проводив оцінку_____________________________________________
ПІБ та підпис сестри
медичної/фельдшера, що проводив оцінку ______________________________
Шкала:
5-12 = легкий синдром відміни опіоїдів;
13-24 = помірний;
25-36 = помірно тяжкий;
більше 36 балів – тяжкий синдром відміни.
Джерело: Wesson D.R. & Ling, W. (2003). The Clinical Opiate Withdrawal
Scale (COWS). Journal of Psychoactive Drugs 35(2): 253-259.
Додаток 12
Алгоритм надання медичної допомоги пацієнтам із синдромом залежності від опіоїдів у ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України
1. Видача препарату
2. Корекція дози (за потреби)
3. Надання або перенаправлення до інтегрованих послуг: скринінг на туберкульоз, ВІЛ-інфекцію, вірусний гепатит С, інфекції що передаються статевим шляхом; моніторинг та лікування ВІЛ-інфекції; амбулаторне лікування туберкульозу; профілактика ВІЛ.
4. Інформування щодо послуг психо-соціальної реабілітації та скерування на їх отримання, за згоди пацієнта
Додаток 14
Критерії включення до ЗПТ:
1) вік 18 і більше років,
2) отримання усвідомленої згоди пацієнта на проведення психіатричного огляду, надання амбулаторної психіатричної допомоги тощо, у відповідності до Закону України про психіатричну допомогу.
3) письмове звернення особи щодо початку ЗПТ;
4) заповнення форми первинної облікової документації № 129-1/о «Інформована згода на участь у замісній підтримувальній терапії із застосуванням препарату ________________», затвердженої наказом Міністерства охорони здоров’я України від 27 березня 2012 року № 200, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 05 червня 2012 року за №889/21201 (у редакції наказу Міністерства охорони здоров’я України від 17 грудня 2015 року № 863) (Додаток 4).
5) заповнення форми Інформаційного листка (додаток 8).
6) Високий рівень мотивації до змін.
7) Не обов’язковим, але переважним для першочергового включення в програму ЗПТ є позитивний статус особи по ВІЛ, гепатит В,С, онкологічні захворювання, септичні стани, туберкульоз.
8) Відсутність протипоказань, а це насамперед наявність станів, що безпосередньо несумісні з замісною терапією опіатними агоністами:
– декомпенсована печінкова недостатність;
– алергія або гіперчутливість до метадону або одного з інших компонентів лікарської форми.
Додаток 11
Перший квартал 2024 року.
Перелік використаних матеріалів.
- Закон України «Про запобігання захворюванню на синдром набутого імунодефіциту (СНІД) та соціальний захист населення»;
- Закон України «Про психіатричну допомогу»;
- Закон України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори»;
- Закон України «Про заходи протидії незаконному обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів та зловживанню ними»;
- Закон України «Про протидію поширенню хвороб, зумовлених вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ), та правовий і соціальний захист людей, які живуть з ВІЛ»;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 03.06.2009 № 589 «Про затвердження Порядку провадження діяльності, пов’язаної з обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, та контролю за їх обігом»;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 13 травня 2013 р. № 333 «Про затвердження Порядку придбання, перевезення, зберігання, відпуску, використання та знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у закладах охорони здоров’я»;
- Наказ МОЗ України від 09.11.2020 № 2555 «Про затвердження стандартів медичної допомоги “Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів”».
- Наказ МОЗ України від 27.03.2012 № 200 «Про затвердження Порядку проведення замісної підтримувальної терапії хворих з опіоїдною залежністю» зі змінами.
- Спільний наказ МОЗ, МВС, Мін’юст, ДСКНУ від 22.10.2012 №821/937/1549/5/156 «Про затвердження Порядку взаємодії закладів охорони здоров’я, органів внутрішніх справ, слідчих ізоляторів і виправних центрів щодо забезпечення безперервності лікування препаратами замісної підтримувальної терапії».
- «Здоровье в исправительных учереждениях», Stefan Enggist, Lars Moller, Gauden Galea и Caroline Udesen, (UNODC, 2015).
- Клінічна настанова Департаменту охорони здоров’я (Commonwealth Department of Health) Австралії 2014 року «National Guidelines for Medication-Assisted Treatment of Opioid Dependence».
- Руководство по фармакологическому лечению опиоидной зависимости с психосоциальным сопровождением, ВОЗ, 2010.
- Practice Guideline For The Treatment of Patients With Substance Use Disorders. Second Edition. American Psychiatry Association. 2010 (Acute Intoxication).
- Міжнародна класифікація хвороб (10 перегляд). Класифікація психічних та поведінкових розладів. ВООЗ 1992, переклад 1999. Видавництво “Факт”. Київ.
- Drug and Alcohol Withdrawal Clinical Practice Guidelines – NSW.
- Clinical Guidelines for Withdrawal Management and Treatment of Drug Dependence in Closed Settings – World Health Organization, 2009.
- Guidelines for identification and management of substance use and substance use disorders in pregnancy, WHO, 2014.
- Наказ МВС України від 29.01.2018 № 52 «Вимоги до об’єктів і приміщень, призначених для здійснення діяльності з обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, прекурсорів та зберігання вилучених з незаконного обігу таких засобів і речовин».
- Наказ ЦОЗ ДКВС України від 22.10.2021 № 308-ОД «Щодо удосконалення організаційної діяльності ЦОЗ ДКВС України,пов’язаної з забезпеченням безперервності проведення замісної підтримувальної терапії».
- Наказ ЦОЗ ДКВС України від 05.07.2022 № 33-ОД «Про впровадження стандартних операційних процесів з профілактики, діагностики, лікування, догляду та підтримки засуджених та осіб, узятих під варту, з вірусом імунодефіциту людини, туберкульозом, вірусним гепатитом С та наркозалежністю».
- Наказ ЦОЗ ДКВС України від 09.08.2021 № 224-ОД «Щодо удосконалення організаційної діяльності, пов’язаної з проведенням замісної підтримувальної терапії» (зі змінами згідно з наказом ЦОЗ ДКВС України від 23.03.2024 №35-ОД-ЦА).
- Аналітичний звіт за результатами інтегрованого біоповедінкового дослідження серед засуджениху рамках реалізації проєкту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією «Прискорення темпів зменшення рівня захворюваності на туберкульоз та ВІЛ за рахунок забезпечення загального доступу до своєчасної та якісної діагностики і лікування туберкульозу, шляхом розширення доказової медичної профілактики, діагностики та лікування ВІЛ та створення стійкої та життєздатної системи охорони здоров’я». Київ, 2019.
- Аналітичний звіт за результатами біоповедінкового дослідження серед засуджених з оцінки тенденцій поширеності ВІЛ та інших вірусних інфекцій, розповсюдженості серед них ризикованих поведінкових практик, а також охоплення профілактичними й лікувальними послугами (виконано в рамках реалізації гранту Глобального фонду для боротьби зі СНІДом, туберкульозом та малярією). Київ, 2023.
- Аналітичні щомісячні та щоквартальні звітні форми щодо моніторингу функціонування програми ЗПТ в ЗОЗ ЦОЗ ДКВС України,затвердженими наказами ЦОЗ ДКВС України.
- Навчальний модуль для підготовки соціальних робітників з числа засуджених за методом «рівний-рівному» для залучення до впровадження програм зменшення шкоди в УВП «Зменшення шкоди від вживання психоактивних речовин і профілактика соціально-небезпечних захворювань в установах виконання покарань». Київ, 2023.
- Спеціальний звіт за результатами моніторингових візитів «Стан дотримання права на доступ до впровадження ЗПТ в місцях примусового тримання: спеціальний звіт за результатами моніторингових візитів». Київ, 2023.