0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Наразі розголошення даних пацієнтів ЗПТ у м. Могилів-Подільський не відбулося завдяки тому, що Директор КНП «Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування” керується у своїй діяльності чинним законодавством України.
Наступ на державну програму замісної підтримувальної терапії з боку правоохоронних органів продовжується!
Подумати тільки, але навіть зараз, на 33-тю річницю Незалежності України, жоден з понад 21 000 пацієнтів державної програми ЗПТ не може бути впевнений, що його персональні дані та дані, які містять лікарську таємницю, не опиняться у «силовиків».
 Ситуація з вимогою співробітників Національної поліції розголосити відповідні дані нещодавно мала місце в Одесі, і ось відповідна ініціатива вже поширилася на Вінницьку область, на м. Могилів-Подільський.
Директор КНП «Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування” отримав Вимогу за №9541/223/24-2024 (в порядку ст. ст. 40, 93 КПК України) від Могилів-Подільського РВП ГУНП у Вінницькій області про надання “списку осіб, які отримують замісну підтримувальну терапію в КНП «Могилів-Подільська окружна лікарня інтенсивного лікування””.
При цьому вказана інформація має бути надана “із зазначенням прізвища, імені, по-батькові, дати народження та адреси проживання, засобів зв’язку особи, дати залучення і припинення ЗПТ, назви та дозуванням препарату ЗПТ”.
Запити на відповідні дані категорично не сприяють тому, щоб пацієнти, які добровільно проходять лікування ЗПТ, його продовжували, оскільки основна привабливість програми ЗПТ для пацієнтів полягає у першу чергу в тому, що людина декриміналізується і припиняє бути у полі зору правоохоронної системи за ознаками свого хронічного захворювання.
У відповідь на ситуацію в м. Могилів-Подільський від Благодійного Фонду «Надія та Довіра» та Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ направлене офіційне звернення до Управління національної поліції у Вінницькій області (Поліція Вінницької області), Департаменту охорони здоров’я Вінницької міської територіальної громади Департамент охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОДА, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (Дмитро Лубінець, Офіс Омбудсмана України), Управління дотримання прав людини Міністерства внутрішніх справ Управління моніторингу дотримання прав людини МВС України/УМДПЛ/umdpl.mvs.
Ми очікуємо не просто відповіді, а відповідного реагування й припинення ганебних практик залякування.
Пацієнти програми ЗПТ та медзаклади, які впроваджують відповідну програму лікування, не повинні бути «під прицілом» силових структур.
На жаль, у нас, як громадської організації, що опікується правами людей, які живуть з наркозалежністю, складається враження, що повернення до практики «залякування» керівників медзакладів відбувається з мовчазної згоди Міністерство охорони здоров’я України, зокрема Центру охорони здоров’я МОЗ України (Центр громадського здоров’я України).
А як інакше пояснити те, що всі офіційні запити щодо ситуації надсилають виключно громадські організації, а не повноважні організації та особи?!
Знову справа захисту прав пацієнтів ЗПТ є чомусь виключно справою громадських організацій та активістів спільноти, хоча від впровадження програми ЗПТ виграє все суспільство!
Нагадуємо, завдяки впровадженню програми ЗПТ люди, які вживали наркотики ін’єкційно, отримують лікування, ефективність якого доведена. Замісні препарати не викликають ейфорії і дозволяють людині перебувати у стабільному стані, не відчуваючи синдрому відміни (тобто, страждань від “ломки”).
Окрім лікування ЗПТ пацієнти програми отримують також лікування проти ВІЛ, туберкульозу, вірусного гепатиту С. Лікування цих захворювань потребує систематичного прийому ліків, а споживач ін’єкційних наркотиків, на відміну від пацієнта ЗПТ, через спосіб життя ніколи не в змозі контролювати регулярність прийому ліків. Відповідно, програма ЗПТ є важливим компонентом у протидії суспільно небезпечним захворюванням.
Пацієнти державної програми ЗПТ отримують замісні препарати безкоштовно, тому в них зникає мотивація до кримінальної поведінки. Відповідно, покращується кримінальна обстановка у регіоні. Відповідно, співробітники поліції мають змогу зосередитися на розкритті масштабних злочинів (у тому числі розповсюдження великих партій нелегальних наркотичних речовин), замість того, щоб переслідувати наркоспоживачів та пацієнтів державної програми ЗПТ.
Проте ми бачимо систематичні спроби втручання в програму лікування з боку представників правоохоронної системи.
Зокрема відповідний посилений контроль за програмою ЗПТ намагалися і, на жаль, досі намагаються «пропхати» до Стратегії з наркополітики, і цей чиновничий проєкт був нещадно розкритикований громадянським суспільством. Проте ми бачимо, що правоохоронна система наполегливо йде до того, щоб контролювати саме державну програму ЗПТ і робити “показники” своєї діяльності на тих, хто споживає, а не на тих, хто розповсюджує наркотичні речовини в нашій країні.
 
 
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print