0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Довкола теми залежності, її симптомів й профілактики зриву було побудоване інформаційне заняття для нових пацієнтів ЗПТ.
Завідувач відділення “Соціотерапія” Каландія Гела Тенгізович розповів присутнім про симптоми залежності від психоактивних речовин.
 
Це:
вкрай сильне, непереборне бажання приймати ПАР;
 
втрата контролю над поведінкою, коли це пов’язано з вживанням ПАР;
 
якщо припиняється прийом психоактивних речовин або зменшується дозування, виникає абстинентний стан;
 
ознаки толерантності до дії психоактивної речовини, тобто, щоб отримати бажаний ефект потрібна все більша кількість речовини;
 
вживання попри явну шкоду для здоров’я, роботи чи навчання, стосунків з рідними та друзями.
 
На цьому етапі учасники зустрічі ділилися власними історіями про те, як поступово залежність зайняла весь їхній вільний час, а життя стало обертатися довкола придбання наркотику.
 
“Більшість пацієнтів ставляться до програми ЗПТ не просто як до лікування. Це для них спроба покращити власне життя. Тому для мене подібні зустрічі – це можливість краще зрозуміти потреби та прагнення кожного з присутніх пацієнтів”, – пояснив Гела Тенгізович.
Наступний блок спілкування стосувався ризиків змішаного вживання. Не секрет, що є категорія пацієнтів, які перебуваючи на програмі, вживають також непризначені лікарем наркотичні речовини.
 
Присутнім було нагадано про правила участі в програмі ЗПТ, якими прийом інших психоактивних речовин – заборенений. Крім того, отримувати препарат для самостійного прийому можуть лише стабільні пацієнти.
 
Особливий наголос було зроблено на недопустимості одночасного вживання алкоголю та замісного препарату, оскільки воно становить серйозну загрозу для життя та здоров’я учасника програми. Зростає ризик передозування, яке може навіть стати причиною смерті. Саме тому, якщо пацієнт замісної терапії напідпитку, лікар не видасть йому препарат, а системне вживання алкоголю є показанням для виключення з програми ЗПТ.
 
Заняття традиційно проходило в форматі діалогу, і чимало питань від учасників зустрічі стосувалися того, як вберегтися від зриву.
 
Головна порада з цього приводу звучить як: наповни свій день та своє життя справами.
 
Чимало пацієнтів програми дивуються, як виявляється, багато часу кожного дня в них є. Головне в цей момент не сісти склавши руки і не поринути в спомини про період вживання.
 
Спочатку доцільно приділяти час піклуванню про власне здоров’я, наприклад, укласти декларацію з сімейним лікарем, взяти направлення та відвідати фахівців вузьких спеціальностей. Це особливо актуально для представників спільноти, які нерідко роками відкладали візит до фахівців.
 
Наступним кроком може стати спілкування з близькими. Воно допомагає відновити втрачені соціальні зв’язки.
 
А ось зустрічі зі старими друзями, які практикують вживання, та прогулянки місцями, де воно відбувалося, загрожує зривом. Тому краще хоча б на перших порах змінити звичний маршрут.
 
Присутні дивувалися, що змінити життя на краще допомагають здавалося б прості речі. Отриману інформацію вони активно обговорювали за кавою та чаєм.
 
 
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print