
✓ Ефективність протидії поширенню ВІЛ-інфекції напряму залежить від декриміналізації споживання наркотичних речовин.
✓ Доступність програм лікування та зменшення шкоди як у обласних центрах, так і в невеликих містах є ключовою для протидії поширенню ВІЛ-інфекції в контексті людей, які живуть з наркозалежністю
✓ На тлі повномасштабної війни має бути розроблений та передбачений алгоритм доступу до лікування для пацієнтів ЗПТ у лавах Сил оборони
✓ Поки існує загроза криміналізації для споживачів наркотиків збір особистих даних клієнтів програм зменшення шкоди суттєво шкодить профілактиці
✓ Програми профілактики повинні бути доступним та відповідати реальним потребам клієнтів
✓ У контексті протидії концентрований епідемії ВІЛ важливо, щоб доступ до програм лікування мали усі представники ключових груп, важливо, щоб поза доказовим лікування не залишалися люди, які перебувають у місцях позбавлення волі
✓ У зв’язку з тим, що споживачі наркотиків стають старшими і в них прогресують супутні захворювання, у тому числі ті, що перешкоджають руху, важливо адаптувати програми лікування до потреб цих клієнтів та передбачити необхідні зміни у нормативних актах.
✓ На тлі обмежень у фінансуванні з боку іноземних донорів перспективним може бути впровадження отримання замісного препарату на 30 днів, що дозволить знизити навантаження на лікарів та можливо трохи знизити витрати на цю сферу.
✓ Оскільки люди, які живуть з наркозалежністю, часто стикаються зі стигмою та дискримінацією, важливо зберегти механізми виявлення, протидії та реагування на дані виклики, як то Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та й параюридичні проєкти Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА та Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю.
✓ Доступ до профілактики та лікування вірусних гепатитів має бути також врахований у Стратегії, оскільки для профілактики цих суспільно небезпечних захворювань, як і ВІЛ, важливо охопити програмами лікування та профілактики ті самі ключові групи. Відповідно тримаючи питання вірусних гепатитів у полі уваги в контексті протидії ВІЛ можливо більш ефективно використовувати наявні ресурси.
Щоб наголосити на відповідних аспектах президентка Благодійного Фонду Надія та Довіра, керівниця Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ взяла участь вчора у консультаціях щодо розробки Стратегії з протидії ВІЛ на 2026-2031 роки”.
“Я вдячна UNAIDS за ініціативу при проведенні та модерації заходу, вдячна організаціям-партнерам за те, що в цілому поділяють зазначені погляди та цінності. Я щиро переконана, що участь спільнот та акцент на правах людини, включення спільнот у розробку та впровадження інтервенцій та політик й відповідні дії з боку держави допоможуть ефективно протидіяти ВІЛ навіть в умовах обмеженого фінансування”, – переконана Катерина Грицаєнко, президентка Благодійного Фонду Надія та Довіра, керівниця Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ.
Дана зустріч стала суттєвим кроком у напрацюванні майбутньої Стратегії. У громадськості є всі шанси долучитися до її розробки, спираючись на власний досвід та експертність, з внесенням конкретних пропозицій.