0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Тетяна Лебедь, Голова Правління БФ “Надія та Довіра” та керівник проєкту “Підтримка Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ, розширення програм ЗПТ в м. Києві” в прямому ефірі 27.08.2021 о 17.40 дала інтерв’ю “Громадське радіо”. Воно стосувалося роботи Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ з профілактики передозувань.
“31 серпня відзначають Міжнародний день поінформованості про передозування. Слід сказати, що в Україні нема статистики смертей від передозувань. За даними ВОЗ, від наслідків вживання наркотиків у світі щорічно помирає близько пів мільйона осіб. У понад 70% випадків смерть пов’язана з вживанням опіоїдів, причому кожен третій летальний випадок є наслідком передозування.
В Україні згідно біоповедінкового дослідження мешкає понад 317 тисяч людей, які вживають наркотики ін’єкційно. Проте статистика смертей від передозування відсутня, як і системна робота з протидії цьому явищу.
Життя наркозалежного з передозуванням опіоїдами в критичній ситуації може врятувати препарат «Налоксон». Він має продаватися в аптеках без рецепта, проте препарат є в одиничних аптеках і знайти його – досить непросто.
Якщо розпитати самих людей, які живуть з наркозалежністю, то в кожного є друзі, які померли від передозування.
Дуже часто смерть у зв’язку з передозуванням настає або через незнання, як діяти в такій ситуації, або через байдужість та стигматизуюче ставлення. Тобто, коли Ви бачите, що людина лежить на вулиці – люди проходять повз, хоча б спробуйте надати допомогу. Звичайна увага до може врятувати людині життя.
На Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надходять дзвінки, добре, що нечасто, до 10 на рік, коли люди потребують допомоги у випадку передозування.
Про декілька з них можу розповісти. Подзвонив підліток з Кривого Рогу. Розповів, що разо з другом знайшли закладку вуличного метадону. Вони його навіть не кололи, один з хлопців лизнув, і в результаті в нього – симптоми передозування.
Ми зразу ж запропонували викликати швидку, це правильне рішення. Але з розмови було зрозуміло, що підлітки бояться розголосу цієї ситуації більше, ніж … померти. Тому паралельно ми зв’язалися з регіональною представницею ВОНА в Кривому Розі, в неї був препарат «Налоксон», який здатний врятувати при передозуванні опіоїдами. Друг хлопця з передозуванням на таксі поїхав за рятівною ампулою. Ми дуже переживали, бо все, що в нас є – це телефонний зв’язок. Але завдяки вчасній реакції та уколу «Налоксону» життя людини, молодої людини, було врятоване.
Звичайно ж ми рекомендували викликати швидку, щоб проконтролювати стан. Але, повторюся, було зрозуміло, що людина радше помре, ніж зізнається у вживанні наркотичних речовин.
Ще один випадок мав місце в Західній Україні, здається Закарпатська область. Звідти подзвонив друг чоловіка, у якого було передозування Собутексом. Цей препарат не застосовується в Україні. Тобто зрозуміло, що людина б за інакших обставин стала учасником програми замісної терапії і отримувала лікування, але саме в цьому регіоні катастрофічно мало кабінетів видачі замісного препарату.
Також з розмови стало зрозуміло, що люди ні за яких обставин не бажають викликати швидку. Усі рекомендації їм надавав в телефонному режимі лікар-нарколог, який співпрацює з Національною Гарячою Лінією з питань наркозалежності та ЗПТ.
Показово, що ми працюємо в темі профілактики передозувань спільно з партнерськими організаціями, зокрема, БО «ВОНА» та БФ «ВОЛНА». Можемо сказати про необхідність гуманізації наркополітики. Те, що споживачі наркотиків опиняються за гратами, тільки погіршує їх здоров’я та становище з суспільним здоров’ям взагалі, створює підґрунтя для корупції. Наприклад, активістка Всеукраїнського об’єднання наркозалежних жінок «ВОНА» в Дніпрі отримала дзвінок з установи виконання покарань від засудженого, який розповідав про жахливу смертність в установі саме від передозувань. Активісти знайшли можливість і передали до установи «Налоксон». Це було буквально місяць-два тому.
Наші колеги з БО БФ «ВОЛНА» організовують акцію до Міжнародного дня поінформованості про передозування. Ми до неї також долучимося і 31 серпня вийдемо до МОЗ з вимогою забезпечити роботу програм профілактики передозувань”, – розповіла під час виступу Тетяна.
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print