Чи вдасться Україні остаточно відмовитися від переслідування наркоспоживачів? Чи будуть застосовуватися в нашій країні прогресивні підходи до лікування наркозалежності, наприклад, мобільні амбулаторії? Чи будуть медзаклади, на базі яких реалізується програма замісної підтримувальної терапії, та пацієнти ЗПТ під пильним наглядом поліції? Відповіді на всі ці питання має дати Стратегія державної наркополітики.
Наразі на сайті Міністерства охорони здоров’я України були оприлюднені для громадського обговорення Стратегія державної наркополітики на період до 2030 та Операційний план. Поки – це проєкти документів, але їхні положення вже сколихнули громадське суспільство.
У запропонованій Стратегії з наркополітики остаточно питання декриміналізації наркоспоживачів не вирішене. Творці документа обмежилися лише дуже обережним висловом «Періодичний перегляд Таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів». Таким чином, якщо проєкт Стратегії буде затверджено, то споживачі й далі будуть перебувати під тиском, хоча те, що відповідний пункт хоч у такому «урізаному» формулюванні вже ввійшов до Стратегії – вже вказує на величезну роботу громадського суспільства.
У Стратегії нема вислову «примусове лікування» або “примусова реабілітація” проте, по суті, запропонований проєкт Стратегії створює підґрунтя для їх запровадження. Зокрема, про це йдеться у завданні «Удосконалення застосування правового механізму СПОНУКАННЯ осіб з розладами психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних засобів … до проходження діагностики та лікування, медичної та соціальної реабілітації». Стосуватися ці заходи, як випливає з тексту проєкту Стратегії до тих, хто зберігає наркотичні речовини. Можна зрозуміти, що саме про це йдеться у завданні, яке говорить про «Перехід від застосування заходів кримінально-правового характеру до медичних, психосоціальних та профілактичних заходів щодо правопорушень, пов’язаних із зберіганням наркотичних речовин або їх аналогів у невеликих розмірах для особистого вживання без мети збуту».
Такий підхід суперечить прийнятому міжнародному підходу, оскільки, для прикладу, Всесвітня організація охорони здоров’я наполягає, що лікування залежності має бути виключно добровільним. Примусове лікування не лише не ефективне, а й шкідливе. Тому ні про яке «спонукання» до лікування чи реабілітації мова йти не може!
Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ протягом діяльності Гарячої Лінії фіксували неодноразові випадки присутності поліції на сайті ЗПТ, запитів щодо даних пацієнтів, які містять чутливу інформацію і т. д. Ми б хотіли, щоб відповідних ситуацій порушення прав було якомога менше. Натомість запропонований проєкт Стратегії містить завдання «Запровадження системи попередження витоку підконтрольних речовин з об’єктів їх легального обігу в нелегальний». Якщо цей проєкт Стратегії буде прийнятий, саме цей вираз може відкрити необмежені можливості для перевірок, тиску на лікувальні заклади та пацієнтів.
Тому громадські організації консолідовано виступають з позиціями та пропозиціями щодо Стратегії.
Щоб максимально відобразити думку всіх організацій спільноти, вчора було проведено Діалог щодо надання пропозицій до Державної стратегії з наркополітики. Консолідовану думку співробітників Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ доніс керівник проєкту Андрій Яровий ( Андрей Яровой ).