0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Протягом 2022 року на Національну гарячу лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надійшло 6906 звернень (5461 телефоном та 1445 он-лайн).

 

Традиційно, чоловіки звертаються частіше за жінок. Протягом року від чоловіків надійшло 4829 звернень, в той час як від жінок – всього 2077.

За категоріями звернень на першому місці пацієнти ЗПТ, від яких надійшло 3736 звернень, на другому СІН – 2387 звернень, а на третьому члени родини – 27 звернень. Порівняно з минулим роком суттєво збільшилася кількість звернень від ВПО.

Через повномасштабну війну пацієнти ЗПТ часто були змушені евакуюватися і потребували забезпечення безперервності ЗПТ на новому місці, тому найбільше звернень стосувалися саме контактів сайтів та лікарів. На Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надійшло 1359 звернень відповідної тематики.

Іншим викликом стала відсутність замісного препарату в аптечній мережі. За таких умов пацієнти приватних клінік та кабінетів цікавилися, як стати учасниками державної програми ЗПТ, хоча потрібно відзначити, що це питання залишається одним з найбільш частих вже декілька років поспіль. У 2022 році консультанти Гарячої Лінії відповіли на це питання 969 разів.

Про програму ЗПТ та правила участі у ній запитали 847 людей.

Взагалі ж розподіл звернень за категоріями виглядає наступним чином:

Тенденціями чи навіть трендами, які залишаються ще з минулого року є:

  1. Для спільноти пацієнтів ЗПТ залишається болючим питання якості препарату ЗПТ та адекватного дозування. Найбільш типовими в цій категорії є скарги щодо відмови медперсоналу підвищити дозування через те, що препарат не “тримає” до наступного прийому. Середня закупівельна доза метадону залишається на тому ж рівні (100 мг на день) і лікарі часто сприймають її як «максимальну терапевтичну».
  2. Гаряча Лінія в тому ж обсязі що й торік продовжує отримувати звернення щодо незаконних дії поліції, єдине що окрім проблем з поліцією у пацієнтів, які отримали препарат ЗПТ для самостійного прийому, знову з’явилися звернення з «наїздами поліції на сайти ЗПТ», де поліція діє «за старими та не зовсім законними методами» (Запоріжжя, Сміла);
  3. Також протягом року клієнти Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ активно цікавилися інформацією щодо COVID-19 (вакцинація, симптоматика, тестування).

Незмінними лідерами за кількістю звернень вже декілька років поспіль залишаються м.Київ та Дніпропетровська область, а «аутсайдерами» стали Закарпатська, та Тернопільська області. Причини такої тенденції в порівняно незначній кількості як учасників програми ЗПТ, так і активістів спільноти, а також у тому, що в цих регіонах не відбувалися активні бойові дії.

Протягом року Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ опрацювала 278 кейсів.

Більшість з них пов’язана зі скаргами на дії медпрацівників (158 кейсів), скарги на незабезпечення державою доступу до ЗПТ стали основою для 23-ох кейсів. Традиційно великою є категорія “Інші”, оскільки до неї ввійшли звернення в тому числі на труднощі з виїздом з окупованих територій та відсутність доступу до ЗПТ.

З початком війни специфіка звернень кардинально змінилась, а саме збільшилась кількість звернень щодо примусового зниження дозування, призупинення/закриття деяких сайтів ЗПТ, і як наслідок – велика кількість пацієнтів, які вимушено покинули свої домівки, в тому числі через бойові дії, звернулись до нас щодо відмови у прийомі до програми ЗПТ ВПО через відсутність документів (ідентифікацію) та через відсутність вільних місць/отримання препарату ЗПТ для самостійного прийому (так як більшість з них була розселена у невеликих містах), звернення щодо припинення безперервності у СІЗО та виправних центрах (так як в період війни заборонено переміщення взятих під варту/ув’язнених за межі установ),  і найбільша кількість звернень щодо отримання контактів сайтів ЗПТ в Україні та за кордоном.

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print