0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Протягом І-ІV кварталу 2025 року Гаряча Лінія опрацювала 1490 звернень. З них 1247 надійшло телефоном, а 243 онлайн. 

Якщо говорити про розподіл звернень за статтю, то 564 звернення надійшло від чоловіків та 926 від жінок. Тобто, ми бачимо, що в ситуації, коли хтось потребує лікування або додаткового обстеження, звертаються по допомогу зазвичай жінки, адже традиційно саме на жінок покладена відповідальність піклуватися про здоров’я та добробут родини.

У контексті тематики звернень ми зробили порівняння 9 місяців та першого І півріччя 2025. 

Коментуючи результати, варто вказати, що відбулося зростання числа звернень, пов’язаних з загальною інформацією про вірусні гепатити та їх профілактику. Стосовно основної теми звернень, доступу до безкоштовного лікування, то на тлі надходження поставок курсів до різних регіонів, ситуація зі зверненнями з цієї теми дещо стабілізувалася. Проте отримання безкоштовного лікування й надалі топ – тема у зверненнях на Гарячу Лінію

Щодо розподілу звернень за категорією клієнтів, то серед представників ключових груп найчастіше на Гарячу Лінію зверталися пацієнти ЗПТ (184 звернення). Від споживачів ін’єкційних наркотиків  надійшло 156 звернень. Члени родин людей, які живуть з наркозалежністю, зверталися 87 разів. Від військових та ветеранів надійшло 79 звернень. Від людей, які вживають наркотики не ін’єкційним шляхом надійшло 65 звернень. Від ЧСЧ – 22 звернень. Ще 20 звернень надійшло від людей, які себе визначають як ВІЛ+, від ВПО – 20.

Протягом 9 місяців 2025 року нашими фахівцями зафіксовані та опрацьовані 107 кейсів. Завдяки нашому втручанню цілий ряд ситуацій вдалося вирішити позитивно. Так, лікування отримала жінка репродуктивного віку з Київської області через застосування наступного алгоритму дій: 

  • звернення пацієнтки з письмовою заявою щодо потреби у лікуванні до головного лікаря
  • отримання відповіді та інформування про неї фахівців Гарячої Лінії
  • підготовка фахівцями Гарячої Лінії запитів до медзакладів, департаменту охорони здоров’я

Відповідний алгоритм довів свою ефективність та може бути рекомендований для застосування пацієнтами, що потребують лікування вірусними гепатитами.

Серед тривожних тенденцій варто відзначити те, що наші фахівці продовжують відслідковувати випадки, коли люди починають лікування вірусного гепатиту не чекаючи на безкоштовні препарати. На жаль, дуже часто пацієнти приймають лише частину схеми без консультації з лікарем. Через нестачу коштів у пацієнтів можуть траплятися перерви у лікуванні, що недопустимо з точки зору збереження його ефективності. Завдяки тісній співпраці з фахівцями Центру громадського здоров’я МОЗ України одну з таких ситуацій вдалося оперативно вирішити, проте, на жаль, відповідні підходи до лікування серед пацієнтів є досить поширеними.

Звертає на себе увагу досить значна кількість звернень від військових. Завдяки втручанню наших фахівців, лікування на базі Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН України отримав військовий з м. Миколаєва. Також після втручання наших фахівців отримав доступ до лікування військовий у м. Дніпро, який до цього перебував у черзі на отримання лікування. Схожа ситуація мала місце й в Кривому Розі, і також вирішена позитивно у тому числі завдяки нашому інформуванню та втручанню фахівців Центру громадського здоров’я.

Серед іншого потрібно виділити, що окремі пацієнти, які зверталися на Гарячу Лінію, отримували відмови у хірургічному втручанні через наявність вірусного гепатиту, у більшості випадків для них вдавалося знайти курси для терапії. Слід зазначити, що в контексті планових операцій клієнти Гарячої Лінії цікавилися, чи потрібно на цей час переривати лікування хронічного вірусного гепатиту С – й отримали роз’яснення наших фахівців щодо безперервності у післяопераційному періоді.

Завдяки нашим фахівцям вдалося залучити до лікування на базі Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім. Л.В.Громашевського НАМН України пацієнтів з цирозом.

Щодо випадку, коли ми не змогли повною мірою надати клієнтам підтримку, варто відзначити ситуацію, коли пацієнт перестав отримувати безкоштовно препарати для лікування вірусного гепатиту В на базі Київської міської лікарні №5 через відсутність поставки ліків. Наші фахівці пояснили чоловікові, що дана ситуація має тимчасовий характер та надали психологічну підтримку.

Як бачимо, Національна Гаряча Лінія з питань вірусних гепатитів продовжує відігравати надважливу роль у забезпеченні доступу  до достовірної інформації, своєчасної консультаційної допомоги та підтримки у вирішенні складних ситуацій, пов’язаних з доступом до лікування вірусного гепатиту. Саме завдяки роботі фахівців Гарячої Лінії багато пацієнтів відстоюють своє право на безкоштовне лікування, дізнаються про способи профілактики та можливості для збереження власного здоров’я. 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print