0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Group of vintage Red Telephone Receiver with Hanging Cable isolated
В Україні зафіксовано рекордну кількість звернень з приводу переслідування пацієнтів ЗПТ співробітниками поліції.
Кількість відповідних звернень на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ збільшилась майже на 60%.
 
Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ регулярно опрацьовує звернення щодо порушення прав пацієнтів замісної підтримувальної терапії співробітниками поліції. У 2020 році таких звернень було 146, у 2021 р. — 93, у 2022 — 102, а за 10 місяців 2023 року ми отримали рекордні 163 звернення з приводу переслідування співробітниками поліції.
 
Як бачимо, в умовах воєнного стану спостерігаємо невиправдане посилення уваги до пацієнтів замісної підтримувальної терапії та споживачів наркотиків з боку правоохоронців”, — зазначає Андрій Яровий, керівник проєкту Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ.
 
Враховуючи відповідні тенденції фахівцями Благодійного Фонду “Надія та Довіра” було проведено дослідження відповідних судових рішень.
 
У результаті спостерігаємо ситуацію, коли за статтею 309 кримінального кодексу України, протягом 2021 року було винесено 34 вироки, а у 2022 році, навіть попри повномасштабне вторгнення судочинці не «збавили оберти» і ухвалили 33 таких вироки.
 
Це при, тому що з медичної точки зору, наркозалежність це хронічне рецидивуюче захворювання. Проте при винесенні вироків суд сприймав рецидив злочинів (за статтею 309 ККУ, тобто … без мети збуту) як обтяжуючу обставину. Так само дивляться і на вчинення правопорушення, передбаченого 309 статтею ККУ у стані, викликаному вживанням наркотичних засобів. Якщо ширше дивитися на ситуацію, то напрошується висновок, що хвору людину засуджують за її хворобу.
 
Правоохоронна система продовжує орієнтуватися на переслідування саме споживачів наркотиків замість того, щоб переслідувати наркодилерів.
 
Галопуюча невиправдана активність правоохоронців щодо пацієнтів ЗПТ та відсутність ефективної державної наркополітики призводить до того, що спочатку кошти і дорогоцінні людські ресурси витрачаються на неефективну роботу правоохоронної системи, потім навантаження лягає на судову й на пенітенціарну систему. І все це за гроші платників податків, коли на тлі повномасштабної війни ми маємо гостру потребу в економії матеріальних та людських ресурсів, зниженні навантаження на систему охорони здоров’я.
 
Але попри все правоохоронна система продовжує орієнтуватися на переслідування саме споживачів наркотиків замість того, щоб переслідувати наркодилерів.
 
Щоб презентувати результати дослідження та привернути увагу до проблеми покарання за наркоспоживання, Благодійний Фонд «Надія та Довіра» за підтримки МБФ Альянс громадського здоров’я Alliance for Public Health та The Global Fund завтра, 26.12.2023 року, о 12.00 проводить круглий стіл “Люди, які живуть з наркозалежністю, програма замісної підтримувальної терапії та вироки суду під час війни та пандемії”.
 
Нижче ми опублікуємо посилання на відеотрансляцію заходу.
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print