
Сьогодні представники Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ й інших громадських організацій взяли участь в онлайн зустрічі, яку організував Центр громадського здоров’я України.
Мета заходу – поінформувати про стан програми замісної терапії в Україні, визначити проблеми регіонів та обговорити шляхи вирішення.
Почнемо з приємних новин – зараз активно рухається питання закупівлі замісних препаратів у закордонних виробників. Закупівля враховуватиме розширення програми з 17 000 пацієнтів до 25 000. Тому фахівці Центру громадського здоров’я сподіваються, що пацієнтами державних закладів охорони здоров’я стануть ті люди, які були пацієнтами приватних клінік та кабінетів.
Відновити набір на програму планується до літа (хоча вже зараз йде набір нових пацієнтів в окремих регіонах).
Серед препаратів, які будуть закуплені, – бупренорфін пролонгованої дії. Пацієнт його отримує у вигляді ін’єкції, яку достатньо робити раз на місяць.
Станом на сьогодні зацікавленість у препараті висловили близько 1200 пацієнтів.
Багатьох учасників програми цікавила можливість корегування дозування при такому способі введення препарату. Сьогодні представники Центру громадського здоров’я пояснили, що якщо пацієнту не вистачає дозування – можливе введення ще однієї додаткової ін’єкції.
Передбачена також можливість робити щотижневі ін’єкції.
Перший час використання препарату закордонні фахівці, які мають великий досвід його призначення пацієнтам, будуть надавати підтримку своїм колегам в Україні.
Фахівці Центру громадського здоров’я хочуть заспокоїти учасників програми – примусового переведення пацієнтів на бупренорфін пролонгованої дії – не буде. Розглядається лише можливість його застосування у нових учасників програми.
Серед питань, які обговорювалися – це забезпечення препаратом ЗПТ окремих регіонів та медзакладів. Якщо говорити взагалі по Україні, то станом на сьогодні забезпеченість препаратами – мінімум до вересня.
Проте ситуація в регіонах та окремих медзакладах може бути далеко не такою оптимістичною.
Так, припинили видачу препаратів ЗПТ медзаклади Донецької та Луганської областей.
В Харкові видача препарату здійснюється на базі приватного лікувального закладу, по області припинили роботу медзаклади в м. Чугуєві та м. Балаклії.
Також є проблемні медзаклади в Чернігівській області.
В Миколаївській області припинила роботу Снігурівська лікарня.
По Запорізькій області критична ситуація в м. Мелітополь та Бердянськ.
Ще одна проблемна точка – це Херсонська область.
Чимало регіонів нещодавно отримали поставки, зокрема мова йде про Житомирську область.
До Дніпропетровської області має найближчим часом надійти поставка препарату.
Забезпечувати препаратом окремі медзаклади планують у тому числі за рахунок перерозподілу ліків в кожній області. Такі дії часто дозволяють корегувати наявність препарату терміном від двох тижнів.
Щодо того, до яких регіонів переміщатися пацієнтам ЗПТ з “гарячих” точок України – фахівці Центру громадського здоров’я пропонують попередньо уточнювати інформацію про наявність вільних курсів у конкретному медзакладі.
Уточнити інформацію про можливості для набору пацієнтів та корегування дозування можна також у фахівців Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ. Нагадуємо, що наші консультанти відповідають на дзвінки за номером 0-800-507-727 щоденно з 7.00 до 23.00.
Звертатися до нас можна і через повідомлення на Fb-сторінці.
На Гарячій Лінії можна отримати консультацію дружнього лікаря-нарколога та лікаря-інфекціоніста з питань, пов’язаних з COVID-19.