У світі 26 червня відзначають День боротьби зі зловживанням наркотиками.
Щоб привернути увагу до потреб людей, які живуть з наркозалежністю, була проведена онлайн-дискусія щодо проблем та наслідків вживання психоактивних речовин. У якості спікерки, участь у заході взяла Тетяна Лебедь, Голова Правління БФ «Надія та Довіра», керівниця проєкту «Підтримка національної гарячої лінії з питань наркозалежності та ЗПТ і розширення програми ЗПТ в м. Києві», директорка Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА.
У своїй промові Тетяна звернула увагу на декілька важливих моментів у проблематиці жіночої наркозалежності.
Через те, що тема жіночої наркозалежності пов’язана зі стигмою та суспільним осудом, самі жінки та їхні рідні часто усіма силами намагаються приховати проблему, й жінки залишаються без лікування. Рішення про відмову від нього жінки, які живуть з наркозалежністю, часто змушені приймати під тиском рідних.
У результаті, жінки менш залучені до програм лікування у порівнянні з чоловіками. Так, в програмі ЗПТ, яка є методом лікування залежності з доведеною ефективністю, жінок учасниць програми в 6 разів менше, ніж чоловіків. Водночас прийнято вважати кожен третій споживач наркотиків – жінка. Якщо ж спиратися на дані Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ, то від жінок ми отримуємо кожне третє звернення.
Участь у програмі ЗПТ, тобто отримання лікування, не зменшує рівень стигми стосовно жінки, в тому числі з боку медпрацівників. Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ й Всеукраїнське об’єднання наркозалежних жінок ВОНА неодноразово фіксували випадки, коли жінкам не віддавали дітей з пологових. Оскільки Сімейний Кодекс України містить 164 статтю, що створює підґрунтя для позбавлення батьківських прав, жінки фактично змушені обирати між перебування разом з дитиною та власним лікуванням.
Фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ фіксували непоодинокі випадки відмови в наданні медичної допомоги жінкам через наркозалежність, участь у програмі ЗПТ та/або ВІЛ+ статус.
Війна наклала величезний відбиток на становище жінок, які живуть з наркозалежністю. За цих непростих умов, представниці спільноти намагаються забезпечити безпеку для себе та своїх дітей і при цьому не втратити лікування. Це досить непросто, враховуючи високий рівень стигми та самостигми.
Переглянути відео дискусії можна за посиланням