0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Протягом вересня 2023 року на Національну гарячу лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надійшло 455 звернень (404 телефоном та 51 онлайн).

Звернень, які надійшли від чоловіків, традиційно вдвічі більше, ніж звернень від жінок. Не став виключенням і вересень 2023 р. Протягом місяця фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ отримали 142 звернення від жінок та 313 від чоловіків.

Більшість звернень на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надходить від пацієнтів ЗПТ та споживачів ін’єкційних наркотиків. У вересні 2023 р. від пацієнтів ЗПТ надійшло 226 звернень, а від СІН — 153. Ще 41 звернення надійшло від членів родини СІН/ЗПТ, 7 від представників НУО, 6 від ВПО та 2 від військовослужбовців. Ще 17 звернень віднесено до категорії клієнта «інші».

Якщо говорити про розподіл звернень за тематикою, то традиційно найбільша кількість звернень стосується  питань про наркозалежність та програму ЗПТ. Крім того, у кожному восьмому зверненні звучить питання: як стати учасником програми?

Особливістю звернень в період великої війни є значна кількість питань щодо військового обліку. Можемо сказати, що у вересні 2023 ми зафіксували випадок, коли мобілізували учасника програми, який вже 2 роки є пацієнтом ЗПТ і приймає замісний препарат.

Що стосується скарг на дії медпрацівників, то мова йде здебільшого про відмови у переведенні на самостійний прийом та про відмови у прийнятті на програму через відсутність вільних місць. На відсутність вільних місць скаржилися люди, які зверталися з міст Старокостянтинів, Львів та Мукачево.

 
Щодо кейсів, то надзвичайно загрозливою виглядає тенденція щодо порушення безперервності у СІЗО. Відповідні випадки не є пооодинокими, вони мали місце протягом вересня 2023 року в Полтаві, Києві та Харкові. Слід зазначити, що фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ раніше вже звертали увагу на систематичні випадки переривання лікування ЗПТ в СІЗО м. Рівне.
 
Звертають на себе увагу також випадки з порушенням безперервності, якщо пацієнт ЗПТ потрапляє до стаціонару. У вересні відповідні ситуації мали місце в м. Київ та м. Кропивницький.
 
З огляду на звернення, що надходять на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ, ми можемо стверджувати, що внутрішня та зовнішня міграція пацієнтів продовжується. Протягом вересня 2023 року ми отримували звернення від учасників програми ЗПТ, які повернулися з евакуації до м. Херсон і не змогли продовжити участь у програмі через відсутність вільних місць.
 
Досить гострим продовжує залишатися питання з отриманням препарату ЗПТ військовослужбовцями.
 
Також цього місяця було два стратегічні випадки порушення прав, це відмови у корегуванні дозування препарату «метадон» пацієнтам, які отримують його на базі КНП «Уманський психіатричний диспансер» Уманської міської ради. Фахівцями Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ було підготоване офіційне звернення до Управління охорони здоров’я Черкаської обласної військової адміністрації та до Центру громадського здоров’я МОЗ України щодо надання роз’яснень дозувань препарату «метадон».
 
Другий стратегічний кейс стосувався безперервності отримання ЗПТ у СІЗО м. Києва. Після звернення пацієнта нами було написане офіційне звернення щодо збереження безперервності, ми отримали офіційну відповідь, до якої була прикріплена відмова, написана пацієнтом власноруч, чоловік відмовляється від участі у програмі ЗПТ через чудове самопочуття (з дозуванням 120 мг).
 
Також по даному СІЗО ми раніше отримували відповідь щодо ще одного пацієнта ЗПТ, який етапом з Харкова направлявся до колонії (до речі, незважаючи на його заяву щодо продовження участі в програмі та прохання направити його до колонії, в якій є програма, йому відмовили).
 
Керівником Гарячої Лінії прийнято рішення щодо подальших адвокаційних дій в напрямку зростання доступності ЗПТ для людей, які опинилися під вартою або в місцях позбавлення волі.
Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print