0 800 507-727

національна гаряча лінія з питань наркозалежності та зпт

0 800 503-310

національна гаряча лінія з питань
вірусних гепатитів

Протягом 2023 року на Національну гарячу лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надійшло 5671 звернення (для порівняння: у 2022 році таких звернень було 6906, оскільки початок повномасштабної війни спровокував буквально шквал дзвінків та онлайн повідомлень від учасників програми ЗПТ, які потребували безперервності лікування ЗПТ)


З 5671 звернення, яке опрацювали фахівці Гарячої Лінії протягом 2023 року, 5147 надійшло телефоном та 524 онлайн. Фактично, онлайн минулого року надходило кожне 10-те звернення.


Опрацьовано 239 кейсів, тобто випадків порушення прав (у 2022 р. відповідних випадків було 278, і значна частина з них були пов’язані з початком повномасштабної війни й припиненням роботи кабінетів видачі на окупованих територіях).

Звернень, які надійшли від чоловіків, традиційно вдвічі більше, ніж звернень від жінок. Не став виключенням і 2023 р. Протягом минулого року фахівці Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ отримали 1668 звернень від жінок та 4003 від чоловіків.

Більшість звернень на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ надходить від пацієнтів ЗПТ та споживачів ін’єкційних наркотиків (СІН). У 2023 р. від пацієнтів ЗПТ надійшло 2958 звернень, а від СІН — 1830 звернень. Ще 486 звернень надійшло від членів родини СІН/ЗПТ, 73 від представників НУО, від ЛВН не СІН надійшло 61 звернення, 48 від військовослужбовців, 40 від ВПО, та 28 звернень від медпрацівників. Ще 147 звернень віднесено до категорії клієнта «інші».

Можемо стверджувати, що цьогорічна тенденція яскраво показує, що все менше людей ідентифікують себе як ВПО. Натомість все частіше на Національну Гарячу Лінію з питань наркозалежності та ЗПТ звертаються військові та ветерани.

Про збільшення поінформованості про діяльність Національної Гарячої Лінії з питань наркозалежності та ЗПТ свідчить той факт, що до консультантів надходять звернення від представників адміністрації ІТТ та СІЗО щодо того, які дії потрібні для забезпечення безперервності лікування ЗПТ. Відповідні звернення поки не є масовими та відносяться до категорії клієнта «інші».

Що стосується розподілу звернень за регіонами, то найбільше традиційно надійшло з м. Київ (1147 звернень). На другому місці за кількістю звернень Дніпропетровська область, звідки надійшло 602 звернення. З Одеської області надійшло 374 звернення, а зі Львівської області — 357. На ці області припадає 44% усіх звернень.

Щодо найменшої кількості звернень, то всього лише 2 звернення надійшло з Луганської області протягом року, що пов’язано з окупацією регіону рф та неможливістю надавати там підтримку людям, які живуть з наркозалежністю.



Якщо говорити про розподіл звернень за тематикою, то він наведений нижче і є доволі традиційним, про що можна сміливо стверджувати на основі порівняння двох років – 2023р. та 2022 р.
Для правильного розуміння наведених порівнянь за роками варто звернути увагу на декілька моментів:
– в одному зверненні клієнт може озвучити дві та більше проблеми;
– відповідне порівняння можливо зробити не за всіма категоріями звернень, оскільки у 2022 р. звернення з тематики відсутності препаратів у аптечній мережі, звернення з приводу військового обліку та звернення щодо забезпечення безперервності в СІЗО та ІТТ потрапляли до категорії «інші». Відповіддю на це стало введення у 2023 р. додаткових розділів для класифікації.
– Про кількість кейсів за тематикою безперервність лікування у СІЗО/ІТТ можна скласти уявлення, виходячи з кількості кейсів, для яких існувала відповідна категорія. Кейсів було 18.

Найбільше звернень надходить з теми “програма ЗПТ”. Відповіді щодо програми у 2023 р. звучали в 1192 зверненнях.

Запитання щодо контактів сайтів та лікарів звучали в 760 зверненнях. Ця інформація на тлі повномасштабної війни залишається актуальною, оскільки досі маємо значні переміщення пацієнтів як всередині країни, так і за кордон та з-за кордону, хоча й меншому обсязі, ніж у 2022 р.

На запитання, як стати учасником програми ЗПТ, наші консультанти відповіли 680 разів.
Ще 520 консультацій були надані за темою наркозалежність.


Відповіді на питання щодо ВІЛ, туберкульозу та ІПСШ були озвучені 437 разів.

Питання щодо військового обліку містилися у 415 зверненнях.

Скарги на неможливість скоригувати дозування були у 406 зверненнях, ще 28 звернень стосувалися низької якості препарату ЗПТ.
Ми бачимо яскраву тенденцію до збільшення кількості звернень за темою «дозування», при чому мова йде про неможливість підняти дозування до комфортного для пацієнта. При цьому приватні медзаклади не мають таких жорстких обмежень, як державні ЗОЗ. Тому з приводу неможливості підняти дозування звертаються саме пацієнти державних медзакладів.


Розглянути проблематику неможливості підняти дозування у 2023р. можна в контексті регіонів, але при цьому варто враховувати, як кількість пацієнтів ЗПТ, так і загальну ситуацію. Наприклад, з приводу кабінету видачі в м. Коростишів Житомирської області нами було написане офіційне звернення і отримана на нього відповідь щодо порушень пацієнтами правил участі у програмі, що і стало підставою для зменшення дозування.

Скарги на дії медпрацівників у 2023 р. містилися у 339 зверненнях, і ми маємо тенденцію до зменшення кількості таких звернень. Скарга на дії медперсоналу в 2023 р. стосувалися виведення з програми ЗПТ через непідписану декларацію з сімейним лікарем та скарг щодо переведення на щоденний прийом препарату через отримання рецептів у приватних закладах, тому що на державному низьке дозування (Миколаїв, Одеса), скарги на переведення на щоденний прийом через відсутність препаратів (м. Київ).

Скарги на дії поліції були у 146 зверненнях. З приводу скарг на дії співробітників поліції, слід зазначити, що 2022 році таких скарг було лише 102. Тобто, ми бачимо ріст відповідних звернень на 43%. Тенденцією 2023 року стало також зростання кількості скарг, що стосуються звинувачення пацієнтів ЗПТ, які отримували замісний препарат на базі державного та приватного медзакладу водночас, за статтею 308 Кримінального кодексу України. Ця тенденція виглядає досить загрозливою, враховуючи кількість скарг на недостатнє дозування замісного препарату.

З огляду на те, що Національна Гаряча Лінія з питань наркозалежності та ЗПТ розпочала з жовтня місяця проєкт, що стосується допомоги людям, які перебувають в СІЗО або установах виконання покарань чи тільки-но звільнились звідти й посилене інформування щодо даної діяльності, ми бачимо тенденцію до зростання звернень за тематикою пенітенціарна система (ми виділили ці звернення в окрему категорію). Відповідне зростання кількості звернень у першу чергу пов’язане з інформування про роботу проєкту за даним напрямком.

Інформація про відсутність курсів озвучувалась у 41 зверненні. В більшості цих випадків мова йшла про згортання програми ЗПТ через війну. Тобто, під загрозою закриття через постійні обстріли опинився кабінет ЗПТ у м. Нікополь. Згортання програми ЗПТ відбулося у м. Сміла Черкаської області, де лікар, який відповідав за призначення препаратів ЗПТ, був призваний до лав збройних сил.

На жаль, ми не можемо заперечувати того факту, що війна має суттєвий вплив на реалізацію програми ЗПТ. У цьому контексті привертає до себе увагу також тенденція щодо отримання повісток пацієнтами ЗПТ. Також пацієнти ЗПТ активно цікавилися тим, як оскаржити рішення комісії. Продовжують надходити й звернення щодо того, як бути пацієнтам ЗПТ, які вже опинилися у лавах ЗСУ.

Так само залишився ряд регіонів, які є проблемними в плані розширення програми ЗПТ. Одним з них є Харківська область. Звідти з приводу труднощів та неможливості стати на програму надійшло 11 звернень протягом року.

Що стосується регіонів Заходу України, то люди звідти, скоріш за все, мало вірять у перспективу розширення програми ЗПТ найближчим часом (під розширенням ми маємо на увазі в першу чергу територіальне розширення з залученням інших ЗОЗ). Відповідно, ми отримали тільки по 2 звернення з відповідними скаргами з Чернівецької та Закарпатської областей.

З теми вилучення дітей, надійшло 9 звернень протягом 2023 року (при цьому всі 9 звернень надійшли від чоловіка з м. Запоріжжя), він був переадресований для отримання консультації до юрист фонду.

З приводу відсутності курсів зверталися пацієнти з м. Київ та м. Чернігів. Щодо м. Києва, то дана проблема озвучувалася в контексті логістичних проблем, у зв’язку з чим пацієнти були переведені на щоденний прийом.

Щодо відкритих та опрацьованих кейсів, то ми фіксували звернення щодо
порушення безперервності лікування ЗПТ в СІЗО м. Києва та м. Рівне.

Нашими консультантами також був опрацьований кейс щодо вилучення препаратів ЗПТ поліцією Київська область (м. Бровари).

Викликає занепокоєння і низка звернень з різних міст щодо того, що пацієнти ЗПТ, які евакуювалися через активні бойові дії, а зараз повертаються додому — не можуть отримати доступ до програми ЗПТ. Відповідні звернення надходили з міст Краматорськ, Харків та Миколаїв.

На другий план, що закономірно, відходить тематика звернень з приводу COVID-19.
Питань щодо участі у програмі ЗПТ стало менше на фоні діяльності приватних клінік та кабінетів, пацієнти яких у 2022 р. на фоні повномасштабної війни масово цікавилися можливістю долучитися до державної програми ЗПТ. Хоча відповідна категорія не відображається в діаграмі, але ми можемо сміливо стверджувати, що звернень з приводу відсутності препаратів ЗПТ в аптечній мережі стало значно менше.

Таким чином, ми можемо стверджувати, що виклики, які існували до повномасштабної війни, як то каральна наркополітика, територіальна віддаленість сайтів ЗПТ від споживачів, стигма з боку медперсоналу, не зникли. Натомість в багатьох випадках війна ще більше загострила ситуацію: зростає кількість індивідуальних звернень щодо переслідування учасників програми ЗПТ з боку співробітників поліції. Через обстріли та призов до лав сил оборони лікарів закриваються кабінети видачі. Потребує подальшої адвокації також ситуація з доступом до програми ЗПТ у СІЗО.

 

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Telegram
Pocket
Print